Ana SayfaEkonomiEn Çok Fındık İhraç Edilen Ülke Almanya

En Çok Fındık İhraç Edilen Ülke Almanya

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan verilere göre 2016-2017 döneminde 108 ülkeye 235 bin 769 ton fındık satışı gerçekleşti. Bu fındık satışı ile birlikte 1 milyar 882 milyon 254 bin dolar gelirin elde edildiğini duyuran KFMİB, en çok fındık satışının gerçekleştiği ülkenin son 8 sezonda olduğu gibi bu sezonda Almanya’ya belirtirken, Almanya’yı ise İtalya ve Fransa’nın takip ettiğini belirtti. Geçen sezon yapılan fındık satışının yüzde 23’ünün Almanya’ya gittiği ve bu yüzde 23’lük dilimden 437 milyon 349 bin dolar döviz girdisinin elde edildiği yine verilen bilgiler arasında yer aldı.

Son 10 Sezon İçin Yaklaşık 17 Milyar Dolar Elde Edildi

2006-2007 dönemleri ile 2016-2017 dönemleri arasında fındık ihracatı konusunda Türkiye 17 milyar dolar gelir elde etti. Son 10 sezon için başta AB ülkelerine 2 milyon 484 bin 538 ton fındık ihracatı gerçekleşirken, bununla birlikte 16 milyar 906 milyon 309 bin 855 dolar kazanç elde edildi. Öte yandan geçtiğimiz sezon ise Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya ülkelerine yapılan fındık ihracatında ciddi oranda artış gözlemlendi.

2015-2016 sezonu için Türkiye, Almanya’ya 58 bin 460 fındık satışı gerçekleştirerek, 542 milyon 711 bin 685 dolar seviyesinde önemli bir gelir sağlamıştı. Yine aynı dönem içerisinde İtalya’ya 47 bin 622 ton fındık satılarak, bu satıştan ise 385 milyon 196 bin 410 dolar gelir sağlandı. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.