Emeklilere İkramiye Farkı

Çalışma hayatı boyunca 30 yılın üstünde çalışmış olan Emekli Sandığı emeklilerinin ek ikramiyelerinin hesaplara yatmaya başlandığı duyuruldu.

Kamuda 30 yılın üstünde çalışıp emekli olan herkes, başvuru yaparak 30 yıl üzeri olan her tam hizmet yılı için ödeme alıyor. Yaklaşık olarak 408 bin memur emeklisi, bu ikramiye farkına başvurarak, emekli maaşlarına ek ödenek alabiliyor. Bununla birlikte kapsama dahil olan memur emeklisi vefat etmişse, bu hakka dul veya yetim maaşı alan mirasçıları başvurabiliyor. Söz konusu bu haber, emekliler tarafından büyük bir sevince neden olurken, başvuruların hızlı bir şekilde başladığını söyleyebilmek mümkün.

27 Ocak Son Başvuru Tarihi

30 yılın üzerinde kamuda hizmet veren emeklilerin, bu haklarından yararlanabilmeleri adına elbette ki son başvuru tarihi bulunuyor. Bu başvuru tarihinin geçmemesi ve bu başvuru tarihinde önce başvuruların yapılması, emeklilerin bu haklarından rahatlıkla yararlanmalarına neden oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yapılacak olan ikramiye başvurusu için son gün 27 Ocak 2018 gösterilirken, halen daha bazı emeklilerin bu ikramiye farkından haberdar olmaması, başvuruların yeterli düzeyde olmadığının en büyük göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Daha Önce Başvuru Yapıldıysa Ekstra Bir İşleme Gerek Yok

Eğer ikramiye farkından yararlanabilmek adına daha önce SGK’ya başvuru yapıldıysa, bu konuda emeklinin herhangi bir ikinci başvuru yapmasına gerek kalmıyor. Başvuru tarihi ile son başvuru tarihi arasında 3 aylık bir süre varken, SGK’dan edinilen bilgiye göre bu kapsama giren emeklilere en fazla 3 bin 407 lira 42 kuruşluk bir ödeme yapılacak. Emeklilik durumu ve sosyal güvenlik şartlarına göre bu ödenekte farklılık meydana gelmesi mümkün. Emeklilere ikramiye ödemesi için yaklaşık olarak 350 bin memurun başvuru yapması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.