Anasayfa Ekonomi Katalonya Özerk Yönetiminin Mali Kaynaklarına El Konuldu

Katalonya Özerk Yönetiminin Mali Kaynaklarına El Konuldu

Tarihi boyunca ilk defa bir özerk yönetiminin bütçe kısmına müdahale eden İspanya, Katalonya Özerk Yönetimi’nin, sosyal hizmetler, memur maaşları, eğitim ve sağlık harcamaları gibi birçok konuda yapılacak olan ödemelerin İspanya maliyesi tarafından karşılanacağını duyurdu. Öte yandan Katalonya’nın başlatmış olduğu özerklik referandumlarıyla ilgili yasak getiren İspanya, yapılan referandumların ise yasadışı olduğunu belirterek, bu konuda 1 Euro bile harcanmaması gerektiğini belirti. Öte yandan Katalonya bu kararın iptal edilmesi adına ise Yüksek Mahkeme’ye başvurarak, referandumla ilgili harcama engelinin tekrardan ortadan kalkması adına çalışmalar yürütmeye başladı.

Barselona’da Bağımsızlık Adına Gösteriler Düzenleniyor

Geçtiğimiz günlerde söz konusu yasağın gelmesinin ardından, bağımsızlık yanlısı birçok kişi Barselona’da gösteri yaptı. Yapılan gösteride Katalonya’nın artık bağımsızlığını ilan etmesi gerektiğini belirten göstericiler, bununla birlikte İspanya’nın, Katalonya’nın bağımsızlığını alabilmesi adına yapmış olduğu propagandaların ve çalışmaların, yapılan operasyon ile sona ermesine de tepki gösterdiler. Referandumla ilgili olan bir milyondan fazla dokümana el koyulması ise yine bağımsızlık yanlıları tarafından protesto edildi. Madrid’in, bağımsızlık yanlısı Barselonalılara karşı uygulamış olduğu baskılar ve çeşitli zorluklar, söz konusu eylemin konuları arasında yer alan bir diğer önemli noktaydı.

“Yasadışı Referanduma 1 Euro Bile Harcanmayacak”

İspanya hükümeti, geçtiğimiz günlerde çıkarmış olduğu yasa tasarısında, Katalonya’nın özellikle referandum çalışmalarına ilişkin her türlü harcamasına engel olacaklarını ve bu konuda 1 Euro bile harcatmayacaklarını dile getirdi. Bu eylemlerin, propagandaların ve çalışmaların tamamen yasadışı olduğunu dile getiren İspanya hükümeti, Katalonya’nın bağımsızlık arayışı konusunda haddini aşmaması gerektiğinin altını çizdi. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

seventeen − 13 =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,579BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,218TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,553TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler