Ana SayfaEkonomiTelefon Dolandırıcılığına Daire TBB’den Önemli Uyarı!

Telefon Dolandırıcılığına Daire TBB’den Önemli Uyarı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Bankalar Birliği, yapmış olduğu açıklama neticesinde, kredi kartı ya da banka kartı kullanıcılarının, dolandırıcılar tarafından tıpkı bir banka yetkilisi gibi arandıklarını ve bununla birlikte kişileri çeşitli şekillerde ikna ederek, banka kartı ve kimlik bilgilerini aldıklarını belirtti. Bu nedenle kredi kartı ya da banka kartı kullanıcılarının, bu durumunda etkilenmemeleri adına, telefon üzerinden gerek banka ya da gerekse başka kurumlar tarafından  aranmaları durumunda, herhangi bir şekilde kart bilgilerinin vermemelerini ve bu konuda dikkatli olmaları yönünde uyarı yapıldı. Ayrıca TBB, banka görevlilerinin herhangi bir şekilde kart bilgisi talep etmeyeceğini belirtilirken, eğer telefondaki kişinin sizden kart bilgilerinizi istemesi durumunda, anında en yakın güvenlik birimi ile iletişime geçmeniz gerektiğinin altını çizdi.

Bankaların Numaralarına Benzer ya da Aynı Numaralar ile Arıyorlar

Yapılan açıklamanın devamında, telefon dolandırıclılığı konusunda, artık bir çeteleşme meydana geldiği belirtilirken, bu kapsamda son derece farklı yöntemlere imza atıldığının da altı çizildi. Dolandırıcıların, özellikle bankaların numaralarına benzer numaralar ile kart kullanıcılarını aradıklarını, bazı zamanlar ise bu numaraların banka numaraları ile aynı olduğu dile getirildi. Bu nedenle mutlaka dikkatli olunması gerektiği, her ne olursa olsun kart bilgilerinin telefondaki kişiye verilmemesi gerektiği ifade edildi.

En Ufak Bir Şüphe Duyarsanız, Bankayı Siz Arayınız

TBB’den telefon dolandırıcılığına ilişkin yapılan açıklamanın devamında, telefonda yapılan görüşmede, kart kullanıcılarının en ufak bir şüphe duymaları durmunda, anında banka ile iletişim kurarak, hesapları üzerinde kontrol yapmaları gerektiği belirtildi. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.