Bankacıyım.Net

Kırtasiye Ürünlerine Sıkı Denetimler Sürüyor!

Kırtasiye Ürünlerine Sıkı Denetimler Sürüyor!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ilk kez 2011 yılında başlatılan kırtasiye ürünleri ile ilgili denetimlerde yüzde 53 olarak kaydedilen güvensizlik oranının bu yıl yüzde 1.5 olarak gerçekleştiğini söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ilk kez 2011 yılında başlatılan kırtasiye ürünleri ile ilgili denetimlerde yüzde 53 olarak kaydedilen güvensizlik oranının bu yıl yüzde 1.5 olarak gerçekleştiğini söyledi.

Kesinlikle Tolerans Göstermiyoruz

Bülent Tüfenkci, sıkı denetimlere yeni eğitim – öğretim yılı başlamadan önce start verildiğini, bu denetimlerin satış noktaları ve toptancılar bazında özellikle okul kıyafetleri ve kırtasiye ürünleri ile ilgili olarak eylül ayının sonuna kadar süreceğini söyledi. Tüfenkci, okul sezonunun açılması ile çocukların sağlığına zarar verecek her türlü ürünle ilgili denetimlerin hızlandığını, sağlığa zararlı olduğu tespit edilen ürünlere hiç tolerans göstermediklerini, yayımlanan tebliğlerde kırtasiye ürünleri, çocuk bakım ürünleri, çocuklarla ilgili tekstil ürünlerinde ürünün güvenliği hakkındaki yasal düzenlemelerin yapıldığını ve bu kapsamda tehlikeli kimyasalların bu ürünlerde kullanımına kısıtlama getirildiğini söyledi.

İthal Edilen Ürünlere Sıkı Denetim

Bakan Bülent Tüfenkci, ithalatı yapılmak istenen kırtasiye ürünleri ile ilgili de konuşarak bu ürünlerin GTB-İRİS olarak kısaltılan Bakanlıkça İthalatta Risk Esaslı Denetim Sistemi ile denetlendiğini, sisteme son dönemde 3.368 parti ürün hakkında başvuruda bulunulduğunu, bunların içinden riskli olduğu tespit edilen 5 başvurudan ürünlerle ilgili test raporunun istendiğini, raporlardaki incelemeler neticesinde de başvurunun reddedildiğini, GTB-İRİS sistemi sayesinde ithal edilen ürünler konusunda ithalatçı firmaların çok daha dikkatli davrandıklarını, sistemden başvuruların sonuçlarına dair alınan bilgilerin iç piyasada kırtasiye ürünlerinden esas kabul edildiğini, bu sonuçların ilgili müdürlüklere de yollandığını söyledi.

Bakan Tüketicileri de Uyardı

Bülent Tüfenkci, ürün alışverişi yapan tüketicileri de satın aldıkları ürünler konusunda uyararak, ürünlerin ambalajlarının çok iyi incelenmesi gerektiğini, ambalajlar üzerinde yazılı olan uyarıların dikkate alınmasını ve yaşanan pek çok kazanın yanlış kullanımdan kaynakladığını da belirtti. 

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ


Sizin Görüşleriniz

Aşağıda yer alan form aracılığıyla görüş ve düşüncelerinizi bize bildirerek, tecrübelerinizden fayda sağlamamıza yardımcı olabilirsiniz.

Görüşlerinizi Bildirin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.