Ekonomi Faiz Kararı Açıklandı! Dolar Yükselişe Geçti

Faiz Kararı Açıklandı! Dolar Yükselişe Geçti

Son Güncelleme:

İki gündür devam etmekte olan faiz kararının ardından faiz kararını açıklanan FED, faiz konusunda herhangi bir değişikliğe gitmeme kararı alarak, faizleri yüzde 1,00 ile yüzde 1,25 seviyelerinde bıraktı. Öte yandan birçok ekonomist faizlerde herhangi bir değişimin olmayacağını ve sabit bir şekilde devam edeceğini beklemekteydi. Bununla birlikte FOMC faiz kararını 9’a karşı 0 oy alarak tamamladı.

“Kasırgalar Ekonomiyi Orta Vadede Etkilemez”

Toplantının ardından Federal Açık Piyasa Komitesi tarafından yapmış olduğu açıklama neticesinde,  kasırgaların ekonomide belirli aksamalara neden olduğunu, ancak bu aksamaların yakın dönemde ekonomi üzerinde etkilerini göstereceği, orta vadede bu tür olayların ekonomiye herhangi bir zarar veremeyeceğini, bu nedenle şimdilik ekonomik gidişatta bir sorun olmadığı ifadelerine yer verildi. Öte yandan ABD ekonomisinin işgücü potansiyeli ile ekonomik aktivitelerin gittikçe güçlendiği, enflasyonda azalma görüldüğü ve yüzde 2’nin altında olduğu belirtildi.

Büyümenin Devam Etmesi ve Enflasyonun İyice Düşmesi Bekleniyor

Alınan bu faiz kararının ardından, ABD Merkez Bankası politika yapıcıları, ABD ekonomisinin gittikçe daha fazla büyüme göstereceğini ve bununla birlikte enflasyonun yüzde 2’nin çok daha alt seviyelerine kadar düşeceğini belirtirken, anket bazlı yapılan enflasyon beklentilerinde ise pekte fazla bir değişimin olmadığı ifadelerine yer verildi. Öte yandan ABD ekonomisinde bilanço küçültme planının tam olarak Ekim ayı itibari ile başlayacağı ve yüzde 2’lik hedefin 2019 yılına kadar sağlanacağı yapılan açıklamalar arasında yer aldı. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,145BeğenenlerBeğen
7,225TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,495TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler