İki gündür devam etmekte olan faiz kararının ardından faiz kararını açıklanan FED, faiz konusunda herhangi bir değişikliğe gitmeme kararı alarak, faizleri yüzde 1,00 ile yüzde 1,25 seviyelerinde bıraktı. Öte yandan birçok ekonomist faizlerde herhangi bir değişimin olmayacağını ve sabit bir şekilde devam edeceğini beklemekteydi. Bununla birlikte FOMC faiz kararını 9’a karşı 0 oy alarak tamamladı.

“Kasırgalar Ekonomiyi Orta Vadede Etkilemez”

Toplantının ardından Federal Açık Piyasa Komitesi tarafından yapmış olduğu açıklama neticesinde,  kasırgaların ekonomide belirli aksamalara neden olduğunu, ancak bu aksamaların yakın dönemde ekonomi üzerinde etkilerini göstereceği, orta vadede bu tür olayların ekonomiye herhangi bir zarar veremeyeceğini, bu nedenle şimdilik ekonomik gidişatta bir sorun olmadığı ifadelerine yer verildi. Öte yandan ABD ekonomisinin işgücü potansiyeli ile ekonomik aktivitelerin gittikçe güçlendiği, enflasyonda azalma görüldüğü ve yüzde 2’nin altında olduğu belirtildi.

Büyümenin Devam Etmesi ve Enflasyonun İyice Düşmesi Bekleniyor

Alınan bu faiz kararının ardından, ABD Merkez Bankası politika yapıcıları, ABD ekonomisinin gittikçe daha fazla büyüme göstereceğini ve bununla birlikte enflasyonun yüzde 2’nin çok daha alt seviyelerine kadar düşeceğini belirtirken, anket bazlı yapılan enflasyon beklentilerinde ise pekte fazla bir değişimin olmadığı ifadelerine yer verildi. Öte yandan ABD ekonomisinde bilanço küçültme planının tam olarak Ekim ayı itibari ile başlayacağı ve yüzde 2’lik hedefin 2019 yılına kadar sağlanacağı yapılan açıklamalar arasında yer aldı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − 11 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.