Bankacıyım.Net

UniCredit, CommerzBank Üzerinde Planlar Yapıyor

UniCredit, CommerzBank Üzerinde Planlar Yapıyor

İtalya’nın en büyük bankası olarak bilinen UniCredit, Avrupa’da kendine stratejik ortak arayışını sürdürürken, bu konuda Reuters’in iddiasına göre Alman devi olarak bilinen Commerbank’a ortak olmak istiyor.

İtalya’nın en önemli bankalarından biri olarak bilinen UniCredit, kendine Avrupa üzerinde potansiyel ortak arayışı işlemlerine devam ederken, iddialara göre bu konuda rotaya Almanya’nın dev bankası olan CommerzBank’a çevirdi. Yüzde 15 gibi önemli bir hissesi devlet bünyesinde olan CommerzBank’ın, orta vadede bu işleme sıcak baktığı bilgilerine yer verildi. UniCredit gibi önemli bir bankanın, geçtiğimiz yılda 891 milyar euro varlığa ulaştığı görülürken, 11.8 milyar euro seviyelerinde de zarar etmesi, haliyle birtakım önlemler almasına neden oldu. Bu doğrultuda 14 bin kişinin işine son veren UniCredit, bununla birlikte 900 şubesini de kapatmıştı. Bununla birlikte 1870 yılında kurulan Commerzbank ise finansal kriz nedeniyle Alman hükümetinden 18.2 milyar euro borç almış, almış olduğu bu borç sayesinde batmaktan son anda kurtulmuştu. Commerzbank, geçtiğimiz yıllarda ise 1.4 milyar euro kar elde etmiş, toplam varlığını ise 480 milyar euro olarak açıklamıştı.

İki Bankanın Toplam Varlıkları 1.4 Trilyon Euro

Alman devi olan Commerzbank’ta işler iyi gidiyor gibi gözüksede, durum pekte sanıldığı gibi değil. 2015 yılı finansal görünümünde gerileyen Commerzbank, 2020 yılında ise personel sayısı adna 9 bin civarında kesinti yapmaya hazırlanıyor. Öte yandan söz konusu Alman devi ile İtalyan devinin bir anlaşma yapması durumunda, varlık değerlerinin toplamı 1.5 trilyon gibi önemli bir rakama yaklaşıyor. Bununla birlikte Almanya hükümeti ise yüzde 15’lik hisse payını ise bu anlaşma sonucunda gözden çıkaracak gibi duruyor. 

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ


Sizin Görüşleriniz

Aşağıda yer alan form aracılığıyla görüş ve düşüncelerinizi bize bildirerek, tecrübelerinizden fayda sağlamamıza yardımcı olabilirsiniz.

Görüşlerinizi Bildirin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.