Anasayfa Ekonomi UniCredit, CommerzBank Üzerinde Planlar Yapıyor

UniCredit, CommerzBank Üzerinde Planlar Yapıyor

İtalya’nın en önemli bankalarından biri olarak bilinen UniCredit, kendine Avrupa üzerinde potansiyel ortak arayışı işlemlerine devam ederken, iddialara göre bu konuda rotaya Almanya’nın dev bankası olan CommerzBank’a çevirdi. Yüzde 15 gibi önemli bir hissesi devlet bünyesinde olan CommerzBank’ın, orta vadede bu işleme sıcak baktığı bilgilerine yer verildi. UniCredit gibi önemli bir bankanın, geçtiğimiz yılda 891 milyar euro varlığa ulaştığı görülürken, 11.8 milyar euro seviyelerinde de zarar etmesi, haliyle birtakım önlemler almasına neden oldu. Bu doğrultuda 14 bin kişinin işine son veren UniCredit, bununla birlikte 900 şubesini de kapatmıştı. Bununla birlikte 1870 yılında kurulan Commerzbank ise finansal kriz nedeniyle Alman hükümetinden 18.2 milyar euro borç almış, almış olduğu bu borç sayesinde batmaktan son anda kurtulmuştu. Commerzbank, geçtiğimiz yıllarda ise 1.4 milyar euro kar elde etmiş, toplam varlığını ise 480 milyar euro olarak açıklamıştı.

İki Bankanın Toplam Varlıkları 1.4 Trilyon Euro

Alman devi olan Commerzbank’ta işler iyi gidiyor gibi gözüksede, durum pekte sanıldığı gibi değil. 2015 yılı finansal görünümünde gerileyen Commerzbank, 2020 yılında ise personel sayısı adna 9 bin civarında kesinti yapmaya hazırlanıyor. Öte yandan söz konusu Alman devi ile İtalyan devinin bir anlaşma yapması durumunda, varlık değerlerinin toplamı 1.5 trilyon gibi önemli bir rakama yaklaşıyor. Bununla birlikte Almanya hükümeti ise yüzde 15’lik hisse payını ise bu anlaşma sonucunda gözden çıkaracak gibi duruyor. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

nineteen − 4 =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,612BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,222TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,555TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler