Ekonomi İthal Oyuncak Denetimleri Sıklaştı, Oyuncaklar Azaldı

İthal Oyuncak Denetimleri Sıklaştı, Oyuncaklar Azaldı

Son Güncelleme:

Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi nedeniyle uygulanan ithal oyuncak denetimleri arttı. Artan denertimler nedeniyle piyasada oyuncak sayılarında ciddi bir düşüş yaşandı. Oyuncak sektörü ile yakından ilgili olan ve oyuncak satışı yapan birçok işletme ise oyuncakların uzun zamandır gümrükte beklediği ve bu nedenle kendilerine ulaşmadığı yönünde yakınmalarda bulundu. Buna karşın ise bakanlık yetkililerinden, analizlerin sürdüğü, sistemin oturması ile birlikte sağlıksız oyuncak girişinin tamamen azalacağını ve piyasada sağlığa zararlı herhangi bir oyuncağının bulunamayacağı açıklaması geldi. Sistem uygulanmadan önce sağlığa zararlı oyuncak oranının yüzde 4 olduğu görülürken, bu sistem sonrasında sağlığa zararlı olan oyuncak oranının yüzde 20 seviyelerine yükseldiği görüldü.

Sürecin Hızlanması Bekleniyor

Oyuncakçıların piyasada bulunana oyuncakların yetersiz olması ve buna karşılık talebin fazla olmasından ötürü sorunlar yaşadığı konusunu göz önünde bulundurduklarını belirten bakanlık yetkilileri, bu konuda denetimlerin çok daha hızlı bir şekilde ilerleyeceğini ve kısa süre içerisinde soruna çözüm bulunacağını belirttiler. Ürünlerin kullanılabilmesi için gerekli olan kontrolden geçmeleri gerektiğini belirten bakanlık yetkilileri, bu konuda en ufak bir taviz vermeyceklerini ve süreci hızlandırmak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ettiler.

“Çin’den Çok Sayıda Sağlıksız Oyuncak Geliyor”

Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Çin’den çok sayıda sağlıksız oyuncağın geldiği ve bu nedenle oyuncakların denetiminin bu denli uzun sürdüğü belirtildi. İthalatın tamamen kapanmadığı ifade edilirken, ithal oyuncaklara karşı denetimin çok daha fazla bir şekilde arttırıldığının altı çizildi. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,147BeğenenlerBeğen
7,214TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,496TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler