Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi nedeniyle uygulanan ithal oyuncak denetimleri arttı. Artan denertimler nedeniyle piyasada oyuncak sayılarında ciddi bir düşüş yaşandı. Oyuncak sektörü ile yakından ilgili olan ve oyuncak satışı yapan birçok işletme ise oyuncakların uzun zamandır gümrükte beklediği ve bu nedenle kendilerine ulaşmadığı yönünde yakınmalarda bulundu. Buna karşın ise bakanlık yetkililerinden, analizlerin sürdüğü, sistemin oturması ile birlikte sağlıksız oyuncak girişinin tamamen azalacağını ve piyasada sağlığa zararlı herhangi bir oyuncağının bulunamayacağı açıklaması geldi. Sistem uygulanmadan önce sağlığa zararlı oyuncak oranının yüzde 4 olduğu görülürken, bu sistem sonrasında sağlığa zararlı olan oyuncak oranının yüzde 20 seviyelerine yükseldiği görüldü.

Sürecin Hızlanması Bekleniyor

Oyuncakçıların piyasada bulunana oyuncakların yetersiz olması ve buna karşılık talebin fazla olmasından ötürü sorunlar yaşadığı konusunu göz önünde bulundurduklarını belirten bakanlık yetkilileri, bu konuda denetimlerin çok daha hızlı bir şekilde ilerleyeceğini ve kısa süre içerisinde soruna çözüm bulunacağını belirttiler. Ürünlerin kullanılabilmesi için gerekli olan kontrolden geçmeleri gerektiğini belirten bakanlık yetkilileri, bu konuda en ufak bir taviz vermeyceklerini ve süreci hızlandırmak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ettiler.

“Çin’den Çok Sayıda Sağlıksız Oyuncak Geliyor”

Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Çin’den çok sayıda sağlıksız oyuncağın geldiği ve bu nedenle oyuncakların denetiminin bu denli uzun sürdüğü belirtildi. İthalatın tamamen kapanmadığı ifade edilirken, ithal oyuncaklara karşı denetimin çok daha fazla bir şekilde arttırıldığının altı çizildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − seven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.