Ana SayfaEkonomiİthal Oyuncak Denetimleri Sıklaştı, Oyuncaklar Azaldı

İthal Oyuncak Denetimleri Sıklaştı, Oyuncaklar Azaldı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi nedeniyle uygulanan ithal oyuncak denetimleri arttı. Artan denertimler nedeniyle piyasada oyuncak sayılarında ciddi bir düşüş yaşandı. Oyuncak sektörü ile yakından ilgili olan ve oyuncak satışı yapan birçok işletme ise oyuncakların uzun zamandır gümrükte beklediği ve bu nedenle kendilerine ulaşmadığı yönünde yakınmalarda bulundu. Buna karşın ise bakanlık yetkililerinden, analizlerin sürdüğü, sistemin oturması ile birlikte sağlıksız oyuncak girişinin tamamen azalacağını ve piyasada sağlığa zararlı herhangi bir oyuncağının bulunamayacağı açıklaması geldi. Sistem uygulanmadan önce sağlığa zararlı oyuncak oranının yüzde 4 olduğu görülürken, bu sistem sonrasında sağlığa zararlı olan oyuncak oranının yüzde 20 seviyelerine yükseldiği görüldü.

Sürecin Hızlanması Bekleniyor

Oyuncakçıların piyasada bulunana oyuncakların yetersiz olması ve buna karşılık talebin fazla olmasından ötürü sorunlar yaşadığı konusunu göz önünde bulundurduklarını belirten bakanlık yetkilileri, bu konuda denetimlerin çok daha hızlı bir şekilde ilerleyeceğini ve kısa süre içerisinde soruna çözüm bulunacağını belirttiler. Ürünlerin kullanılabilmesi için gerekli olan kontrolden geçmeleri gerektiğini belirten bakanlık yetkilileri, bu konuda en ufak bir taviz vermeyceklerini ve süreci hızlandırmak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ettiler.

“Çin’den Çok Sayıda Sağlıksız Oyuncak Geliyor”

Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Çin’den çok sayıda sağlıksız oyuncağın geldiği ve bu nedenle oyuncakların denetiminin bu denli uzun sürdüğü belirtildi. İthalatın tamamen kapanmadığı ifade edilirken, ithal oyuncaklara karşı denetimin çok daha fazla bir şekilde arttırıldığının altı çizildi. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,212TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.