Advert Advert Advert

İthal Oyuncak Denetimleri Sıklaştı, Oyuncaklar Azaldı

İthal Oyuncak Denetimleri Sıklaştı, Oyuncaklar Azaldı
İthal Oyuncak Denetimleri Sıklaştı, Oyuncaklar Azaldı -

Barbie, Lego ve peluş gibi çeşitli oyuncakların Ekonomi Bakanlığı tarafından teste tabii tutulmasının ardından, çoğu oyuncakçıda raflar boş kaldı.

Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi nedeniyle uygulanan ithal oyuncak denetimleri arttı. Artan denertimler nedeniyle piyasada oyuncak sayılarında ciddi bir düşüş yaşandı. Oyuncak sektörü ile yakından ilgili olan ve oyuncak satışı yapan birçok işletme ise oyuncakların uzun zamandır gümrükte beklediği ve bu nedenle kendilerine ulaşmadığı yönünde yakınmalarda bulundu. Buna karşın ise bakanlık yetkililerinden, analizlerin sürdüğü, sistemin oturması ile birlikte sağlıksız oyuncak girişinin tamamen azalacağını ve piyasada sağlığa zararlı herhangi bir oyuncağının bulunamayacağı açıklaması geldi. Sistem uygulanmadan önce sağlığa zararlı oyuncak oranının yüzde 4 olduğu görülürken, bu sistem sonrasında sağlığa zararlı olan oyuncak oranının yüzde 20 seviyelerine yükseldiği görüldü.

Sürecin Hızlanması Bekleniyor

Oyuncakçıların piyasada bulunana oyuncakların yetersiz olması ve buna karşılık talebin fazla olmasından ötürü sorunlar yaşadığı konusunu göz önünde bulundurduklarını belirten bakanlık yetkilileri, bu konuda denetimlerin çok daha hızlı bir şekilde ilerleyeceğini ve kısa süre içerisinde soruna çözüm bulunacağını belirttiler. Ürünlerin kullanılabilmesi için gerekli olan kontrolden geçmeleri gerektiğini belirten bakanlık yetkilileri, bu konuda en ufak bir taviz vermeyceklerini ve süreci hızlandırmak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ettiler.

“Çin’den Çok Sayıda Sağlıksız Oyuncak Geliyor”

Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Çin’den çok sayıda sağlıksız oyuncağın geldiği ve bu nedenle oyuncakların denetiminin bu denli uzun sürdüğü belirtildi. İthalatın tamamen kapanmadığı ifade edilirken, ithal oyuncaklara karşı denetimin çok daha fazla bir şekilde arttırıldığının altı çizildi. 

Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi Ekonomi Bakanlığı oyuncak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mülakatsız, Sınavsız Dışişleri Bakanlığı Personel Alımı Yapacak!
Mülakatsız, Sınavsız Dışişleri Bakanlığı Personel Alımı Yapacak!
Türkiye’nin Kredi Notunun Belirlenme Tarihleri Açıklandı!
Türkiye’nin Kredi Notunun Belirlenme Tarihleri Açıklandı!