Ana SayfaEkonomiBeklenen Tüketici Güven Endeksi Açıklandı! İşte Sonuç...

Beklenen Tüketici Güven Endeksi Açıklandı! İşte Sonuç…

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Eylül ayı tüketici güven endeksi rapopru nihayetinde açığa kavuştu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve TÜİK tarafından ortak olarak yürütülen çalışma sonucunda açıklanan güven endeksi raporu doğrultusunda, Eylül ayı tüketici güven endeksi yüzde 3,4’lük bir azalış göstererek, 68,7’ye kadar düştü. Ağustos ayında 71,1 olan bu endeks, Eylül ayında hatrı sayılır bir düşüş yaşadı. Öte yandan hanenin maddi durum beklentisi endeksi ise yine aynı dönemde yüzde 2,5’lik bir düşüş yaşadı. Yüzde 89,6 olan maddi durum beklentisi endeksi, maddi açıdan daha iyi duruma geleceklerini düşünen kişilerin azalmasından ötürü düşüş gösterdi.

Genel Ekonomik Durum Beklentisi Endeksi de Düşüş Yaşadı

Eylül ayı itibar ile yapılan ekonomik endekslerin büyük bir çoğunluğunda düşüş meydana geldiği görüldü. Bu düşüşten, genel ekonomik durum beklentisi endeksi de etkilenerek, Ağustos ayında yüzde 97,9 iken, Eylül ayı itibari ile yüzde 3,3 azalarak 94,7’ye kadar düşüş yaşadı. Bu gerilemeyle birlikte tüketicilerin 12 aylık genel durum beklentilerinin de düştüğünü ifade eden bir gerileme oldu.

İşsiz Sayısındaki Beklentide Düşüş Var

İşsiz sayısındaki beklenti yüzde 73,2 iken, bu ay itibari ile düşüşe geçerek 2,7’lik bir azalma ile yüzde 70,5’lik bir seviyeye ulaştı. Bu azalışın en büyük sebepleri arasında gelecek 12 aylık dönemde, işsiz sayısında düşüş olacağını bekleyen kişiler sayesinde gerçekleşti. Öte yandan tasarruf etme ihtimali endeksi ise yine düşüş yaşayan bir diğer endeks olarak karşımıza çıktı. Ağustosta 22,4 olan bu endeks, Eylül ayı itibari ile yüzde 20,2 değerine kadar düştü.  

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.