Ana SayfaEkonomiBeklenen Tüketici Güven Endeksi Açıklandı! İşte Sonuç...

Beklenen Tüketici Güven Endeksi Açıklandı! İşte Sonuç…

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Eylül ayı tüketici güven endeksi rapopru nihayetinde açığa kavuştu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve TÜİK tarafından ortak olarak yürütülen çalışma sonucunda açıklanan güven endeksi raporu doğrultusunda, Eylül ayı tüketici güven endeksi yüzde 3,4’lük bir azalış göstererek, 68,7’ye kadar düştü. Ağustos ayında 71,1 olan bu endeks, Eylül ayında hatrı sayılır bir düşüş yaşadı. Öte yandan hanenin maddi durum beklentisi endeksi ise yine aynı dönemde yüzde 2,5’lik bir düşüş yaşadı. Yüzde 89,6 olan maddi durum beklentisi endeksi, maddi açıdan daha iyi duruma geleceklerini düşünen kişilerin azalmasından ötürü düşüş gösterdi.

Genel Ekonomik Durum Beklentisi Endeksi de Düşüş Yaşadı

Eylül ayı itibar ile yapılan ekonomik endekslerin büyük bir çoğunluğunda düşüş meydana geldiği görüldü. Bu düşüşten, genel ekonomik durum beklentisi endeksi de etkilenerek, Ağustos ayında yüzde 97,9 iken, Eylül ayı itibari ile yüzde 3,3 azalarak 94,7’ye kadar düşüş yaşadı. Bu gerilemeyle birlikte tüketicilerin 12 aylık genel durum beklentilerinin de düştüğünü ifade eden bir gerileme oldu.

İşsiz Sayısındaki Beklentide Düşüş Var

İşsiz sayısındaki beklenti yüzde 73,2 iken, bu ay itibari ile düşüşe geçerek 2,7’lik bir azalma ile yüzde 70,5’lik bir seviyeye ulaştı. Bu azalışın en büyük sebepleri arasında gelecek 12 aylık dönemde, işsiz sayısında düşüş olacağını bekleyen kişiler sayesinde gerçekleşti. Öte yandan tasarruf etme ihtimali endeksi ise yine düşüş yaşayan bir diğer endeks olarak karşımıza çıktı. Ağustosta 22,4 olan bu endeks, Eylül ayı itibari ile yüzde 20,2 değerine kadar düştü.  

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,215TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.