Ana SayfaEkonomi10 Yıl Çalışan Çifte Tazminatı Kapıyor!

10 Yıl Çalışan Çifte Tazminatı Kapıyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Son dönemlerde iş hayatına ilişkin yapılan birçok düzenleme bulunuyor. Bu düzenlemeler kapsamında kıdem tazminatı herkes için çok büyük bir önem taşıyor. Bilindiği üzere istifa eden bir kişi, kıdem tazminatından faydalanamıyor. Tabi bu durumun askerlik, emeklilik ve kadınlar için evlilik gibi istisnai seçenekleri de bulunuyor. Ancak bu konuda bir diğer istisna ise 9 Eylül 1999 yılı öncesinden sigortalı olmak. 9 Eylül 1999 yılından önce sigortalı olan bir kişi, artık çalışma süresini tamamlaması durumunda, işyerlerine kıdem tazminatı başvurusu yaparak, tazminat haklarından rahatlıkla faydalanabiliyorlar.

Tazminat Aldıktan Sonra İkinci Bir İş Yerinde Çalışılabilir Mi?

Günümüzde birçok kişi kıdem tazminatını aldıktan sonra ve emeklilik yaşını beklemeye başladıktan sonra, tabi ki hemen ertesi gün farklı bir işte çalışamamaktadır. Böyle bir durumun olması konusunda Yargıtay 22. Hukuk Dairesi tarafından daha önceden verilmiş karar kapsamında, işverenin ‘kötü niyet’ taleplerini haksız bularak yeniden çalışması konusunda herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ancak bunun için mutlaka makul bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Aksi takdirde söz konusu karardan yararlanmanız pekte mümkün olmamaktadır.

İkinci İşyeri ile İkinci Kıdem Tazminatı

Bir işyerinden emeklilik gününü beklemek için kıdem tazminatı alıp ayrıldıktan sonra, az öncede belirtildiği gibi kişinin makul bir süre zarfı sonrasında tekrardan başka bir işyerinde çalışması konusunda herhangi bir problem yoktur. Kişi, bu işyerinde de 10 yıllık çalışma süresini doldurması durumunda, tekrardan bu süre zarfı sonrasında kıdem tazminatı alabilmektedir. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.