10 Yıl Çalışan Çifte Tazminatı Kapıyor!

0

Son dönemlerde iş hayatına ilişkin yapılan birçok düzenleme bulunuyor. Bu düzenlemeler kapsamında kıdem tazminatı herkes için çok büyük bir önem taşıyor. Bilindiği üzere istifa eden bir kişi, kıdem tazminatından faydalanamıyor. Tabi bu durumun askerlik, emeklilik ve kadınlar için evlilik gibi istisnai seçenekleri de bulunuyor. Ancak bu konuda bir diğer istisna ise 9 Eylül 1999 yılı öncesinden sigortalı olmak. 9 Eylül 1999 yılından önce sigortalı olan bir kişi, artık çalışma süresini tamamlaması durumunda, işyerlerine kıdem tazminatı başvurusu yaparak, tazminat haklarından rahatlıkla faydalanabiliyorlar.

Tazminat Aldıktan Sonra İkinci Bir İş Yerinde Çalışılabilir Mi?

Günümüzde birçok kişi kıdem tazminatını aldıktan sonra ve emeklilik yaşını beklemeye başladıktan sonra, tabi ki hemen ertesi gün farklı bir işte çalışamamaktadır. Böyle bir durumun olması konusunda Yargıtay 22. Hukuk Dairesi tarafından daha önceden verilmiş karar kapsamında, işverenin ‘kötü niyet’ taleplerini haksız bularak yeniden çalışması konusunda herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ancak bunun için mutlaka makul bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Aksi takdirde söz konusu karardan yararlanmanız pekte mümkün olmamaktadır.

İkinci İşyeri ile İkinci Kıdem Tazminatı

Bir işyerinden emeklilik gününü beklemek için kıdem tazminatı alıp ayrıldıktan sonra, az öncede belirtildiği gibi kişinin makul bir süre zarfı sonrasında tekrardan başka bir işyerinde çalışması konusunda herhangi bir problem yoktur. Kişi, bu işyerinde de 10 yıllık çalışma süresini doldurması durumunda, tekrardan bu süre zarfı sonrasında kıdem tazminatı alabilmektedir. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın