Ana SayfaEkonomiİŞKUR’u Vurgun Yeri Olarak Görüyorlar!

İŞKUR’u Vurgun Yeri Olarak Görüyorlar!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Çeşitli istihdam teşvikleri ile birçok kişiye iş ve işçi bulabilme imkanı sağlamakta olan İŞKUR, kötü niyetli işverenlerin vurgun kapısı olarak kullanılıyor. İşveren, anlaşmış olduğu bir elemanı İŞKUR’a göndererek, bu sayede direkt olarak sigorta primini devlet üzerinden karşılamış oluyor. Bununla birlikte asgari ücret ve gerçek maaş arasındaki fark ise bu sayede işverenin cebinde kalmış oluyor. Hükümetin istihdamın artması adına vermiş olduğu destek sayesinde, iş arayan kişilerin daha kolay iş bulmasına olanak tanırken, işverenlerin de üzerinden büyük bir yükü kaldırmış oluyor. Ancak bu durumu fırsat olarak gören kişiler ise devletin tüm imkanlarını sömürerek, bu şekilde haksız kazanç elde etmek istiyor.

Sistem Bu Şekilde İşliyor

İşveren, belirli organlar aracılığıyla işçi alımı yapacağına dair ilan yayınlıyor ve bu ilana başvuran kişi ile işveren arasında sıkı bir pazarlığa oturuluyor. İşveren, yeni işçisine 800 ila 1000 TL arasında bir maaş önerirken, bununla birlikte kabul eden kişileri İŞKUR’a yönlendirip, yen iş başvurusu ile İŞKUR üzerinden kendi işletmesine alıyor. İŞKUR üzerinden işletmeye dahil olan kişi, maaş kartını direkt olarak patronuna veriyor. İşletme İŞKUR üzerinden gelen maaşı kendine alıp, anlaştığı kadarını ise personele takdim ediyor.

1.100 TL’lik Miktar İşverenin Cebine Giriyor

İşveren, personeli ile hangi fiyatta anlaştıysa o fiyatı personeli verirken, kalanı kendi cebine indiriyor. Öte yandan devlete ödemesi gereken 700 TL sigorta prim ücreti de ödemeyerek, 1.100 TL’lik bir gelir elde ediyor. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,213TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.