Ekonomi Koordinasyon Kurulu ve Bakanlar Kurulu, önümüzdeki hafta içerisinde yapacakları toplantı sonucunda, taşeron işçilere dair gündem maddelerini değerlendirecekler. Yapılacak olan bu toplantı sonucunda ise taşeron işçilere dair yeni bir karar çıkacak. Taşeron işçilerin kadro konusunda ne tür bir düzenlemeye dahil olacağı ve ne gibi şartlar altında çalışacakları, yapılan bu toplantı sonrasında tam olarak netlik kazanacak. Yapılacak olan bu düzenlemelerin 2018 yılına girilmeden uygulanması beklenirken, taşeron işçilerin 4C’li olması ise yine ayrı bir gündem konusu. Bununla birlikte devlet garantili maaş ve tazminat sistemi, yine taşeron işçiler için düşünülen bir başka karar olarak biliniyor.

Kamuda Çalışan Personel Gibi Olacaklar

Yapılacak olan bu düzenleme sonucunda, taşeron işçiler kamuda çalışan bir personel gibi görünecek ancak, memur statüsüne sahip olmayacak. Toplu sözleşme hükümleri altında çalışacak olan taşeron işçiler, bu sayede daha sağlıklı ve daha garanti bir çalışma şartları altında vazifelerini yerine getirecekler. Öte yandan yeni düzenlemede, emeklilik yaşı geçen taşeron işçiler söz konusu düzenlemeden yararlanamayacaklar. Halihazırda bulunan yasalara göre taşeron işçiler, emeklilik konusunda 4A’lılarla aynı haklara sahipken, emekli olma durumları ise SSK kapsamında olacak.

Davalar Bitirilecek

Taşeron işçilerin geçmiş yıllarda açmış oldukları ve hala daha süren davalar, işçilerin vazgeçmesiyle birlikte sona erecek. Artık işçiler, bir kamu personeli olarak istihdam edilecek ve sanki devlet bünyesinde çalışan bir bireymiş gibi görünecek. Öte yandan ödenecek olan maaşlarda, devlet direkt olarak ödeme yapacak ve ödeme için herhangi bir aracı olmayacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five + 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.