Ana SayfaEkonomiTaşerona İşçiye Yeni Düzenlemeler Yolda

Taşerona İşçiye Yeni Düzenlemeler Yolda

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Ekonomi Koordinasyon Kurulu ve Bakanlar Kurulu, önümüzdeki hafta içerisinde yapacakları toplantı sonucunda, taşeron işçilere dair gündem maddelerini değerlendirecekler. Yapılacak olan bu toplantı sonucunda ise taşeron işçilere dair yeni bir karar çıkacak. Taşeron işçilerin kadro konusunda ne tür bir düzenlemeye dahil olacağı ve ne gibi şartlar altında çalışacakları, yapılan bu toplantı sonrasında tam olarak netlik kazanacak. Yapılacak olan bu düzenlemelerin 2018 yılına girilmeden uygulanması beklenirken, taşeron işçilerin 4C’li olması ise yine ayrı bir gündem konusu. Bununla birlikte devlet garantili maaş ve tazminat sistemi, yine taşeron işçiler için düşünülen bir başka karar olarak biliniyor.

Kamuda Çalışan Personel Gibi Olacaklar

Yapılacak olan bu düzenleme sonucunda, taşeron işçiler kamuda çalışan bir personel gibi görünecek ancak, memur statüsüne sahip olmayacak. Toplu sözleşme hükümleri altında çalışacak olan taşeron işçiler, bu sayede daha sağlıklı ve daha garanti bir çalışma şartları altında vazifelerini yerine getirecekler. Öte yandan yeni düzenlemede, emeklilik yaşı geçen taşeron işçiler söz konusu düzenlemeden yararlanamayacaklar. Halihazırda bulunan yasalara göre taşeron işçiler, emeklilik konusunda 4A’lılarla aynı haklara sahipken, emekli olma durumları ise SSK kapsamında olacak.

Davalar Bitirilecek

Taşeron işçilerin geçmiş yıllarda açmış oldukları ve hala daha süren davalar, işçilerin vazgeçmesiyle birlikte sona erecek. Artık işçiler, bir kamu personeli olarak istihdam edilecek ve sanki devlet bünyesinde çalışan bir bireymiş gibi görünecek. Öte yandan ödenecek olan maaşlarda, devlet direkt olarak ödeme yapacak ve ödeme için herhangi bir aracı olmayacak. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.