Ana SayfaEkonomiEko-Etiket Sistemi Gündemde

Eko-Etiket Sistemi Gündemde

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından getirilen bu düzenleme sayesinde, artık raflardaki ürünlerin çevreye zararlı olup olmadığını belirten bir etiket yer alacak. Bu etiket sayesinde ise tüketiciler hangi ürünlerin zararlı, hangi ürünlerin ise sorun teşkil etmediğini rahatlıkla anlayabilecekler. Eko-etiket sistemi sayesinde, çevreye verilen zararların daha da azalması beklenirken, bu kapsama giren 3 sektör ve 6 farklı ürün yer alacak. 25 Temmuz itibari ile başlayan çalışmaların, yıl sonuna kadar tamamlanması beklenirken, 2018 yılı itibari ile artık Türkiye’de eko-etiket sisteminin başlamasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu konuda hem tüketicinin hem de üreticinin etkileneceğini söyleyebilmek mümkünken, kapsama girecek ürünlerin, ilk üretim aşamasından rafa geliş süresine kadar inceleneceği ise yine verilen diğer detaylar arasında yer alıyor.

Çevreye Daha Duyarlı Bir Tüketim Sağlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, getirecekleri bu proje sayesinde, bir kesime fayda sağlayacakken, bir kesimin ise satış konusunda sorun yaşayacağını biliyor. Ancak proje planlarına göre bu konuda yerli üreticilerin daha çok kar sağlayacağı ve söz konusu ürünlere karşın ithalatın azalacağı yönünde söylentiler de mevcut. Bununla birlikte tüketici sınıfı, daha az zararlı bir tüketim gerçekleştirerek, çevresel sorunların ve doğaya olan zararın bir nebze de olsun önüne geçebilecek.

Nedir Bu Eko-Etiket?

Tüketicilerin, çevreye olan zararı azaltabilmek, daha sağlıklı ürünlere yönelmesini sağlamak ve iyi ya da kötü ürünler arasında tercih yapabilme konusunda, seçicilik getirecek olan etiket uygulamasına eko-etiket adı verilmektedir. Günümüzde ABD ve AB ülkelerinde sıkça kullanılmakta olan bu etiket, ülkemize de gecikmeli olsa da 2018 yılı ile birlikte giriş yapacak.  

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.