İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada bundan böyle pasaport ve ehliyetlerin nüfus idaresi tarafından verileceğini bildirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya’nın Manavgat ilçesinde bir otelde Müfettiş Kurulu tarafından tertiplenen 2017 Yılı İnceleme ve Araştırma Çalışmaları Programı’nda bir açıklama yaptı. Bakan Soylu yaptığı açıklamada pasaportların ve ehliyetlerin artık nüfus idaresi tarafından verileceğini söyledi.

1 Milyon Adet Yeni Çipli Kimlik Kartı Verildi

Süleyman Soylu açıklamasında vatandaşların bürokratik işlemler sırasında zaman ve mekan tasarrufunun iyi yapılması gerektiğini, nüfus idaresi tarafından şu ana kadar 11 milyon 100 bin adet yeni çipli kimlik kartı verildiğini, 1.5 – 2 ay kadar işlemlerin hızlı ilerlemediğini, ancak şu anda kimlik kartlarının vatandaşın eline geçmesinin 7 gün sürdüğünü, bu süreyi 1 gün daha aşağı çekmek için çalıştıklarını,  hatta şehir merkezlerinde bu sürenin 5 güne ineceğini, vatandaşlara hızlı ve kaliteli hizmet sunmak için çaba harcadıklarını söyledi.

Ehliyetler Nüfus İdaresi’nden Alınacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu artık pasaport ve ehliyet almak isteyen vatandaşlara da bu belgelerin nüfus idaresi tarafından verileceğini, böylece vatandaşların işlem hızının artacağını, zamandan da tasarruf edilmiş olacağını, ayrıca kamu idaresinin verimliliğindeki artışın da sağlanmış olacağını söyledi.

Süleyman Soylu, bu değişikliklerin yanı sıra bundan böyle trafik tescil işlemlerinin de noterlere verileceğini, bunun da 2018 yılının mart ayına yetişeceğini, böylece maliyet yükselmesinin de önüne geçilmiş olacağını söyledi.

İçişleri Bakanı’nın yaptığı açıklamaya göre artık ehliyet ve pasaport almak isteyen vatandaşlar nüfus dairelerine başvuru yapacaklar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.