Ana SayfaGündemÖTV Piyasayı Durgunlaştırıyor!

ÖTV Piyasayı Durgunlaştırıyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

ÖTV indiriminin beyaz eşya satışları üzerinde çok büyük etkisi olduğunu dile getiren Türkiye Beyaz Eşya Sanayiciler Derneği Başkanı Metin Aztekin, ÖTV’nin beyaz eşyadan kaldırılmasıyla beraber sektörde büyük hareketlilik yalandığını söyledi. Yılın ilk 8 ayında geçen yıla göre %7 artış yaşandığını söyleyen Aztekin, beyaz eşyanın lüks eşya grubundan çıkarılması gerektiğini de söyledi.

Geçen yılın verilerine göre derlenen bilgiler ışığında bu yıl beyaz eşya sektöründe gözle görülür derecede hareketlilik meydana geldi. Beyaz eşyaya uygulanan ÖTV’nin bu yıl geçici bir süreyle kaldırılmasının bu hareketlilikteki en büyük sebep olduğu aşikar. 2017 yılının Ocak ve Ağustos ayları arasında yaklaşık olarak 19 milyon eşyanın 6 milyon kadarının satışının iç pazarda gerçekleştiğini söyleyen Başkan Aztekin, 2016 yılının aynı dönemi için bu rakamın 4 milyon 917 bin 278 adet olduğunu söyledi. Bu rakamın beyaz eşya sektörü açısından çok önemli olduğunu belirten Başkan, şubat ayında başlatılan uygulamanın önce Nisan daha sonra da Eylül ayına kadar uzatıldığını, yetkililerin de sektördeki hareketliliğin farkında olduğunu ve bu yaşanan canlılığın hem sektör hem de ülke ekonomisi açısından faydalı olduğunu söyledi. ÖTV’nin beyaz eşyadan kalmasını isteyen Aztekin, beyaz eşyanın lüks eşya grubunda olmadığının da altını çizdi.

Aynı Hareketlilik Mobilya Sektöründe de Yaşandı!

Beyaz eşya sektöründe yaşanan hareketlilik mobilya sektöründe de yaşandı. Mobilya sektöründe KDV’nin oranının düşürülmesiyle piyasada hareketlilik oluştu. KDV oranının %8’de kalmasını isteyen satıcılar bu uygulama ile piyasanın canlandığını söyledi. 30 Eylül’de son bulan mobilyadaki KDV indirimi sonucunda piyasanın ne durumda olacağına dair tahminler yürütülüyor. KDV indirimin %18’den %8’e düşmesi kısa süreliğine de olsa mobilya sektörünün satışlarına ivme kazandırdı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.