Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’dan Dolar Kuru Açıklaması!

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan; dolar kurunun istikrarını sürdürüp yılsonu itibari ile makul rakamlara ineceğini belirtti.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan; dolar kurunun istikrarını sürdürüp yılsonu itibari ile makul rakamlara ineceğini belirtti.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, piyasalardaki hareketli kurlar ve ekonomik gelişmeler hakkında önemli tespitlerde bulundu. Yılsonu dolar kuru hakkında umutlu olduklarını belirtti.

Bakan Canlı Yayında Konuştu             

Bir televizyon kanalında canlı yayında konuşma yapan Bakan Lütfi Elvan, kalkınmanın devamı ve sürekliliği için yatırımlar ve üretimlerin yapılması gerektiğini belirtti. Büyümenin lokomotifi özel sektör olacağı için birçok tedbir ve yeni politikalar geliştirdiklerini ve bu politikalara Orta Vadeli Program’da büyük yer verdiklerini anlattı.

Canlı yayında son yıllarda olduğu gibi 2018 yılında da yatırımcılara destek politikalarının devam edeceğini bildiren Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, gençlerin yeni iş kurmaları için “Girişim Destekleme Merkezleri” açacaklarını belirtti. Girişim destekleme merkezleri vasıtası ile kamu yatırımlarının özel sektörün önünü açacak nitelikte yatırım yapılacağını belirtirtti. Büyümeyi destekleyen ve istihdamı geliştiren nitelikte politikaların gündemde olduğunu belirtti.

3.63 Kur Oranı Doğru Değil

Bakan Elvan, dolar kurundaki iniş çıkışlar hakkında piyasalarda yapılan eleştirilere de yanıt verdi. Ekonomistlerin yılsonu tahmininin 3.63 olarak belirttiğini ve bugün itibari ile bu kurun geçildiği yönündeki eleştirileri ise doğru bulmadığını yılsonu ortalamasının 3.58 olacağının ve kurun istikrarını sürdürüp yılsonunda makul seviyede tamamlayacağını öngördüklerini sözlerine ekledi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, yılsonu dolar – TL kurundaki öngörülen rakamların makul seviyelere inerek istikrarın sağlanacağını öngördüklerini belirterek piyasalardaki hareketliliğin önüne geçmeyi başardı. Şimdi gözler ekonomistlerin yılsonu için Bakan Elvan’ın değerlendirmelerine yapacağı yorumlara çevrildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.