Mehmet Şimşek’ten Çarpıcı Motorlu Taşıtlar Vergisi Artışı Açıklaması!

0

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Motorlu Taşıtlar Vergisi artışına tüm araçların dahil olduğunu, bugün yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında bu konudaki her şeyin konuşulacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bir televizyon kanalında canlı yayına katılarak soruları cevapladı. Şimşek, MTV olarak bilinen Motorlu Taşıtlar Vergisi’ndeki artışa gerekçe olarak Türkiye’nin son dönemlerde yaşadığı zorlukları ve bölgenin haritasının yeniden şekillendirilmesini gösterdi.

Milli Savunma Bakanlığı Ek Bütçe İstedi

Mehmet Şimşek, Arap Baharı’ndan sonra bölgenin önemli risklerle karşılaştığını, normal şartlarda Türkiye’nin savunma sanayisine ayırdığı fonda her yıl fazlalıklar olduğunu, ancak bu yıl yeni silah sistemleri satın aldıklarını, bu fonun 2017 yılında 8 – 9 milyar lira gibi bir açık vereceğini, Milli Savunma Bakanlığı’nın Hazine’den ek bütçe istediğini, hiçbir hükümetin sebep yokken vergi artışına gitmeyeceğini, MTV’deki artış ile elde edilen gelirin üçte ikisinin savunma sanayisine gideceğini açıkladı.

Savunma sanayisi için 2018 yılında da 17 – 18 milyar civarında harcama yapılacağını da açıklayan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, alınması planlanan bütün önlemlerin toplamının 28 lira olacağını, bu önlemlere harcama yapılabilmesi için ya bütçe açığı verilmesi ya da gerekli düzenlemelerin yapılmasının gerektiğini de söyleyerek MTV artışının sebeplerini açıklamış oldu.

MTV’deki Artış Bütün Araçları Kapsıyor

Şimşek, Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde yapılan yüzde 40 oranındaki artışın bütün araçları kapsadığını, gün yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında bu konuya dair her şeyin konuşulacağını, edindikleri bilgilerin Başbakan Binali Yıldırım’ın kendileri ile aynı yaklaşım içinde olacağı yönünde olduğunu, konunun şu anda Başbakan’ın takdirinde olduğunu ve bugünkü toplantıda netleşeceğini de sözlerine ekledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın