Balık Fiyatları Rekor Kırdı!

0

Çanakkale Balık Hali’nde balık fiyatları bugün itibari ile tavan yaptı. 1 kilogram çipuranın fiyatı 60 lira, 1 adet palamutun fiyatı 30 lira ve 1 kilogram lüferin fiyatı da 100 lira oldu. Vatandaşlar artan balık fiyatları karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Av Yasağı Kalktı Ama…

1 Eylül 2017 tarihinde av yasağı kalktı. Av yasağının kalkmasının ardından balık fiyatlarında düşme olacağı bekleniyordu. Fakat beklenen olmadı ve balık fiyatları uçtu. Geçen yıl avlanan Palamut miktarının beklenen rakamdan fazla olması sebebiyle balığın fiyatı 5 liraya kadar düşmüştü. Bugün itibari ile Çanakkale Balık Hali’nden alınan fiyatlar doğrultusunda palamutun tanesinin 30 lira olduğu belirlendi. Eylül ayında palamutun fiyatında artış yaşanması gözleri lüfer balığına çevirdi. Ekim ayında mevsim şartlarından dolayı deniz de soğuyacak. Ancak şu sıralar lüfer nadir bulunuyor ve kilosu da 100 liradan alıcı buluyor. Aranan balıklar arasındaki yerini her zaman koruyan lüfer, bugünlerde fiyat bakımından da tavan yaptı.

Çanakkale Balık Hali’nde yerleri olan esnaflar geçen yıl balık fiyatlarının daha düşük olduğunu söyledi. Bu yıl balık fiyatlarındaki artışın sebebinin hava şartları olduğunu söyleyen esnaflar bu fiyatların lüfer ve palamutta beklenen bolluğun yaşanmamasında da kaynaklandığını söyledi. Son günlerdeki aşırı rüzgar balıkçıların ava çıkmasını önlemesi de yine balık fiyatlarına yansıdı. Ancak havaların soğuyacağı önümüzdeki günlerde denizde balık miktarının artacağı da beklenen olası durumlardan. Geçen yılki balık bolluğunu esnaflar da arıyor. İstanbul balık piyasasında lüferin tanesinin 50- 60 lira olduğu bu günler geride kalacak ve lüferin fiyatı 40- 50 liraya kadar düşecek.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın