Cumhurbaşkanı’ndan 52 Bankaya Ültimatom!

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Külliye’de düzenlediği bankalar toplantısında 8 önemli mesaj verdi.

Bankaların Faiz Yarışına El Koymuştu

Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde bankaların yüzde 18 oranlarına ulaşan faiz yarışına el koymuştu. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bankalar zirvesi düzenledi. Toplantıya Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, kısa adı TBB olan Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve ilgili bürokratlar ile bankacılık sektörü temsilcileri katıldı.

Cumhurbaşkanı’ndan 52 Bankaya Mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan 52 bankaya Türkiye’nin büyüyen ekonomisine destek vermeleri ile ilgili mesaj verdi. Erdoğan ekonomiye dair bütün verilerin olumlu olduğunu, ancak enflasyon oranlarının yüksek olmamasının sebebinin yüksek banka faizleri olduğunu, özellikle mevduat faizlerinin piyasa şartlarına uydurularak aşağı çekilmesi gerektiğini, yüksek banka faizlerinin ülke ekonomisinin önünde set niteliğinde olduğunu söyleyerek bankaları uyardı.

Bankaları Önümüzdeki Dönemde Rahatlayacağız  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, paranın kredi maliyetlerinin yüzde 16 ile yüzde 18 gibi oranlara vardığını, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından alınan kararlara rağmen banka mevduat faizleri düşürülmediği için kredi faizlerinde de gözle görülür bir düşüş olmadığını, bankalardaki blok mevduatlara dikkat çekildiğini, bankaların da bu sebeple rekabet yarışında makul davranmadıklarını, önümüzdeki dönemlerde hükümet tarafından bankaları rahatlatacak yeni adımların atılacağını, finansman kaynaklarının çeşitlendirileceğini, sermaye piyasalarına destek verileceğini, bu girişimlerin de bankaların bilançolarının güçlenmesine sebep olacağını, büyük projelerin sermaye piyasası aracılığıyla gerçekleşeceğini bu bankacılık sektörünün bu vesile ile rahatlayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı’nın Bankalara Verdiği 8 Önemli Mesaj

Erdoğan’ın bankalar zirvesinde Türkiye’de faaliyette olan 52 bankaya verdiği 8 önemli mesaj dikkat çekti.

  • Devlet bankaları özel bankalarla yarış halinde olmayacak
  • Blok mevduatlara uygulanan faizler aşağı çekilecek
  • Merkez Bankası’nın kaynakları bankalar tarafından kullanılacak
  • Yurtdışı borçlanma seçeneklerine daha fazla ağırlık verilecek
  • Devlet bankaları faizler konusunda makul davranıp sermaye piyasasının güçlenmesini sağlayacak 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın