Yerli Otomobil Üretemiyoruz Ama AB Arabayı Bizden Alıyor!

0

Türkiye’de yerli otomobil üretimi yıllardır büyük bir handikap halinde süregelmeye devam ediyor. Her ne kadar bu konuda yavaş adım atıyor olsak da artık otomobil üretiminde sahip olunan güç ile AB’nin en fazla otomobil ihraç ettiği ülke ünvanına kavuştuk.

Otomotiv sektöründe dünya devleri arasında yer alan Japonya, Güney Kore ve ABD, Türkiye’nin gölgesinde kaldı. Avrupa Birliği ülkelerine otomobil ihracatı gerçekleştiren ülkeler arasında birinci sıraya yerleşmeyi başaran Türkiye, yıl sonuna kadar 10 milyar Dolar’lık bir ihracat rakamına da tedarik sanayisinde ulaşmayı hedefliyor.

2017 yılı sonu için 27 milyar Dolar’ın üzerinde bir ihracat hedefinin başarı ile tamamlanacağının ön görüldüğünü ifade eden Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, Türk otomotiv sektörünün her geçen gün rekorlarının üzerine yeni rekor koyduğunu, büyüme ve hacim genişletme konusunda istikrarını artış yönünde koruduğunu ifade etti.

Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeler tarafından yapılan ihracatın, bir önceki yıl 45,8 milyar Euro değerine ulaştığı ve tam 3,4 milyon adet motorlu taşıt ithalatı gerçekleştiğini hatırlatan Kanca, bu rakamlar ile birlikte otomotiv sektörünün lider ülkeleri arasında gösterilen Güney Kore’nin, Japonya’nın ve ABD’nin geride bırakılarak ilk sıraya ulaşıldığının bilgisini paylaştı.

Avrupa Birliği ülkelerinin toplam satın aldığı otomobil sayısının 6,3 milyon adet olduğunu ifade eden Kanca, Türkiye’nin satış gösterdiği adet sayısını ne denli öneme sahip olduğunu bu rakamlara bakarak daha net bir şekilde anlaşılabilecğeini ifade etti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın