Yeni Sistemle Öğrenciler Okula Tam Gün Gitmeyecek!

0

Türkiye’nin gündeminde son dönemlerde hem liseye, hem de üniversiteye geçiş sınavlarında yapılan değişiklikler var. MEB tarafından yapılan açıklamaya göre, liseye geçiş sınavı aşamasında yapılan değişiklikler ile, tam gün eğitim modelinde kısmi iptallere gidilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2019 yılı itibariyle eğitim öğretim kurumlarında sabahçı ve öğlenci modeli üzerinde kurulmuş sistemi kaldırma konusunda çalışmalarına devam ediyordu. Bu sistem üzerinde bazı uygulamaların iptal edileceğini duyuran MEB, yeni yapılacak düzenleme ile birlikte bazı okulların tam güne çıkacağını ve ikili eğitime geçirileceğini duyurdu.

MEB’den Tam Gün Eğitim Sistemine İptal!

Birkaç gün önce açıklanan LGS (Liseye Giriş Sınavı)’nın hem öğrenciler, hem öğretmenler, hem de aileler üzerinde yarattığı etki devam ederken, MEB yeni bir düzenlemenin daha peşine düştü. Başbakan Binali Yıldırım tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan ‘2019 yılı itibariyle tam gün eğitim sistemi modeline geçilecek’ duyurusuna MEB’den iptal gelirken, LGS sistemi ile tam gün eğitim modeli iptal edilecek.

Her Öğrenci Kendi Mahallesindeki Okula Gidebilecek!

Liseye geçiş aşamasında yapılan düzenlemelerden bir diğeri de öğrencilerin kendi mahallesinde bulunan okula gidebilme avantajları olacak. Öğrenci velilerinin kendi muhitlerinden uzakta bulunan okullara çocuklarını göndermelerinin hem servis sebebi ile maddi açıdan, hem de güvenlik sebebi ile sıkıntı yaratmasından kaynaklı olarak gerçekleştirilen bu düzenleme sayesinde, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan çalışma sayesinde öğrencilerin kendi mahallelerinde bulunan okullara gitmesine ortam yaratılması sağlanırken, aynı zamanda işe gidiş ve işten çıkış saatlerinde trafikte önemli bir yoğunluk yaratan servis araçlarının da azalması sağlanmış olacak.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın