Yapı Kredi Bankası, Rusya’daki yatırımı olan Yapı Kredi Bank Moscow’u satmaya karar verdi.

Bankacılık sektöründe uzun zamandır gizlice yürütülen Yapı Kredi Bank Moscow’un satışı, dün gece kısa adı KAP olan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na bildirildi.

Banka 57.12 Milyon Dolara Satılıyor

Rusya’da faaliyette olan ve Türk iş dünyası için önemli bankalardan biri olan Yapı Kredi Bank Moscow’un, Rus bankalarından Expobank LLC’ye satışı için anlaşmaya varılarak Kamuyu Aydınlatma Platformu’na bildirildi. Altı ay gibi bir süredir devam eden görüşmelerden sonra Yapı Kredi Bank Moscow’un satışı için 3.3 milyar ruble yani yaklaşık olarak 57.12 milyon dolara anlaşıldı.

Rus Expobank Satın Aldı

Rusya’nın sahip olduğu aktifler olarak bakıldığında ülkenin 82. büyük bankası olduğu bilinen ve yedi yabancı bankayı satın alan Expobank’ın sahibi İgor Kim’in uzun zamandır satın almak için uğraştığı Yapı Kredi Bank Moskovayı satın aldıktan Türkiye’yi uluslararası bankacılık ağına dahil etmeyi amaçladığı ve Türk iş dünyasının temsilcileri ile aktif olarak çalışmak istediklerini belirtti.

Yapı Kredi Bank Moskova’nın satılması ile birlikte Rusya bankacılık sektöründen geçtiğimiz 1 yıl içinde çekilen ikinci Türk Bankası oldu. 2016 yılında da Garanti Bankası Moskova’nın satışı gerçekleşmişti.

Satış Bu Yıl Sonuna Kadar Sonlanacak

Satışı için anlaşmaya varılan Yapı Kredi Bank Moscow’dan, Rusya Merkez Bankası tarafından denetlenerek yayınlanan bankacılık sektörü dergisince 2016 yılının en iyi yönetilen bankası olarak övgüyle söz edilmişti. Bankanın satın alınması ile ilgili 3 ciddi teklif alındığı, bu tekliflerin ardından 6 ay süren görüşmelerin neticesinde Expobank ile satış konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi. Merkez Bankası’nın anlaşmayı onaylamasından sonra 2017 yılının sonuna kadar bankanın devir işlemlerinin sona erdirilmesi bekleniyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın