Dolar’ı Yalan Haber Yükseltti!

Dün ortaya atılan Alman bankalarının Türkiye’ye olan tavır değişikliği ile ilgili haber sonrasında Dolar 3,80 Türk Lirası’nı aşarak yükselmeye başlamıştı.

Bugün Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem tarafından yapılan açıklama ile haberlerin asılsız olmasının duyurulması ile Dolar iniş eğrisine geri döndü. Güne 3,76 Türk Lirası seviyesinden başlangıç yapmayı başaran Dolar, dün akşam yaşadığı sert yükselişin etkisini yavaş yavaş kaybetmeye başladı.

Dün akşam bazı haber kanalları ve yayın organları tarafından ortaya atılan, Alman Bankaları tarafından Türkiye merkezli şirketlere sunulan kredilerin belirli bir süre yavaşlatılması haberi sonrasında kapanış saatlerinde dolar 3,81 Türk Lirası seviyelerine yaklaştı. EBRD’den yapılan açıklamada Türkiye’deki şirketlere sağlanan kredilerin ve yatırımların tam gaz sürdüğü bilgisi paylaşılırken, aynı zamanda Büyükada Davası sanıkları için verilen tahliye kararı ve Dolar’ın küresel düzeydeki değer kaybı sebebi ile birlikte Dolar kuru güne 3,76 Türk Lirası seviyesinden başlangıç yaptı.

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı!

Gün içerisinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen faiz kararı açıklaması sonrasında dolar, tekrardan yükselmeye başladı. Karar öncesinde 3,7760 Türk Lirası seviyelerinde seyreden dolar kuru, açıklanan faiz kararı sonrasında 3,78 Türk Lirası üzerine çıkış yaptı ve 3,7858 Türk Lirası değeri ile günün en yüksek seviyesine ulaştı.

Merkez Bankası’nın faiz kararında herhangi bir artırım kararı çıkmaz iken; Para Politikası Kurulu tarafından sunulan toplantı metninde yer alan ‘kararlılık’ konusu dikkat çekerken, enflasyon görünümünde belirgin bir iyiye gitmenin ve belirlenen hedefler ile uyumlu olmanın gerçekleşmesine kadar para politikaları kapsamında sıkı duruşun büyük bir kararlılık ile devam edeceği bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.