Avrupa’da Faizler Değişmedi! AB Varlık Alımları Düşürüldü!

Avrupa Merkez Başkanı Mario Draghi, AB üyesi ülkeler arasında uygulamada olan AB varlık alımları programının ne zaman sonlanacağı ile ilgili soruları cevapladı. Drahgi, henüz konu hakkında henüz fikir birliğine varılmadığını söyledi.

ECB Faiz Oranlarında Değişiklik Yapmadı

Kısa adı ECB olan Avrupa Merkez Bankası tarafından dün düzenlenen toplantıda faizlerde değişiklik yapılmaması yönünde karar aldı. Piyasaların beklentisini haksız çıkartmayan ECB, politika faiz oranını yüzde 0.00, mevduat faiz oranını yüzde 0.40, marjinal faiz oranını da yüzde 0.25 şeklinde koruyarak sabitledi.

Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında devam eden ve 60 milyar euro civarında olan varlık alım programı 2018 yılının ocak ayından itibaren 30 milyar euroya düşürüldü. 30 milyar euroluk alımlar 2018 yılının eylül ayına kadar devam edecek, bu dönemde gerekli görüldüğü halde süre uzatılacak.

Enflasyon Düşene Kadar Varlık Alımları Sürecek

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Drahgi, ECB toplantısından sonra bir basın toplantısı düzenleyerek açıklama yaptı. Draghi toplantı sırasında gazetecilerin varlık alımları ile ilgili sorusu üzerine alımların gerekli görüldüğü takdirde enflasyon oranları ECB tarafından hedeflenen görünüme ulaşana kadar süreceğini, enflasyon oranlarının hedeflenen rakamlara gelebilmesi için önemli ölçüde parasal genişlemeye ihtiyaç olduğunu, varlık alım miktarlarının değiştirilerek yapılan yeni ayarlamaların TÜFE hedefine doğru yaklaşıldığını ve güvenin gittikçe arttığının göstergesi olduğunu söyledi.

Üyeler Arasında Fikir Anlaşmazlığın Yaşandı

Enflasyonun geçici olarak düşeceğini de söyleyen ECB Başkanı Mario Draghi, varlık alımları ile ilgili kararın oy birliği ile alınmadığını, Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi’nde sağlanan büyük çoğunluğun bu kararı aldığını, Avrupa Birliği üyeleri arasındaki farklı düşüncelerin alım programlarının sona erme tarihi ile ilgili ortaya çıktığını,  ancak büyük çoğunluk tarafından alım programlarının süresinin ucunun açık tutulması gerektiği yönünde fikir bildirmesi ile bu kararın verildiğini de açıkladı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.