2017 yılı içerisinde gerek hükümet tarafından yapılan destekler, gerekse bankaların tarım sektörüne tanıdığı ayrıcalıklar gibi gelişmeler neticesinde tarım sektörüne verilen kredi miktarı da yüzde 21,7’lik bir artış oldu.

Tarım sektörü, her yıl kendini yenilemeye ve büyütmeye devam ediyor. Hükümetin tarım sektörünü ayakta tutabilmek adına gerçekleştirdiği teşviklere ek olarak, bankacılık sektörü de elini taşın altına koyarak sektöre önemli destekler sundu. 2017 yılının Ağustos ayı sonu verilerine bakıldığında tarım sektörüne bankalar tarafından sunulan destekler sayesinde yüzde 21,7 oranında kredi artışı yaşanarak, 82 milyar Türk Lirası’nın üzerinde tarım kredisi kullandırıldı.

Son 7 Yılda 4 Kat Artış!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından açıklanan verilere göz atıldığında, 2010 yılında tarım sektörüne verilen kredi tutarının yıl toplamı, 22,5 milyar Türk Lirası’na tekabül ederken, 2016 yılının genelinde bu rakam 72 milyar Türk Lirası’na çıkmıştı. Bu yıl, Ağustos ayında ise geçen yılın geneline göre daha yüksek bir noktaya ulaşılarak, tarım sektörüne tanınan kredi miktarında önemli bir aşama daha kaydedilmiş oldu.

Konu ile alakalı açıklamada bulunan Denizbank Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak, 1 milyondan fazla çiftçi müşteriye sahip olduklarını, tarım sektöründeki Pazar payının yüzde 12’lik kısmını ellerinde bulundurduklarını ve 11 milyar Türk Lirası’ndan fazla tarım kredisi kullandırdıklarını ifade etti.

Sahip oldukları bu payın, özel bankalar arasındaki oranının yüzde 41 olduğunu ve lider konumda olduklarını ifade eden Koçak, Türkiye genelinde 325 adet tarım şubesi bulundurduklarını, 700 kişilik, büyük bir bölümünün Ziraat Mühendislerinden oluşan saha kadrosuna sahip olduklarını, çiftçinin halinden anlayarak, çiftçileri sahada ziyaret edip, çözümler sunduklarını kaydetti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.