Dün piyasalar tarafından takip edilen ABD, ECB ve Merkez Bankası verileri sonrasında Dolar’daki yükseliş tekrar alevlendi. Dolar, bugün 3,84 Türk Lirası’nın üzerini gördü. Euro ise 4,45 Türk Lirası’nın üzerine çıktı.

Özellikle küçük yatırımcılar tarafından değerlendirilmek istenilen bu dönem, birçok sektörün önemli düzeylerde zarar etmesine ortam yarattı. ABD’den açıklanan veriler, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı ve Alman bankalarına yönelik ortaya atılan sahte haberler sebebi ile Dolar ve Euro sert yükselişe geçti.

3,86’yı Aşarsa 3,90’ı Görür!

Reel Kapital Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, Dolar’ın dün akşam saatlerinde direnç konumu olarak tanımlanan 3,81 Türk Lirası seviyesine ulaştığını, hedeflemenin 3,86 Türk Lirası seviyesi için mümkün olduğunu, bu hedeflemenin aşılması halinde ise Dolar’da 3,90 Türk Lirası seviyesinin görülmesinin de mümkün olduğunu ifade etti.

Gözler Yeni FED Başkanı’nın Kim Olacağına Çevrildi!

Açıklamasında Dünya genelinde Dolar’ın ciddi bir güçlenme yaşadığını ifade eden Erkan, parite etkisinin ciddi bir seviyede olduğunu, ABD faiz kararı sonrasında ivmenin yükseldiğini, aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası’nın açıkladığı gelişmeler ve ABD Temsilciler Meclisi’nin bütçe tasarısı için onay vermesi sebebi ile Dolar’ın kozlarının güçlenmesine ortam yarattığını ifade etti. Gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı Dolar’ın önemli bir baskı yarattığını ifade eden Erken, Türk Lirası’nın dolara karşı reaskiyonu en üst seviyede gösteren para birimleri arasında olduğunu, yatırımcıların yeni FED başkanının kim olacağını beklediğini, bu açıklamanın da Kasım ayı başında gerçekleşmesi beklendiğini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − eight =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.