Ana SayfaGündemYeni Sınav TYT, YGS’ye Benzemeyecek!

Yeni Sınav TYT, YGS’ye Benzemeyecek!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) yaptığı açıklamalar ile birlikte üniversiteye giriş aşamasında uygulanacak olan yeni sınav sisteminin nasıl olacağını netleştirmeye başladı.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdği talimat doğrultusunda üniversiteye giriş sisteminde önemli değişiklikler yaptı. İki aşamalı olarak yapılan ve 3 aylık sürece yayılmış olan YGS ve LYS, artık 2 gün içerisinde tamamlanacak.

ÖSYM Örnek Soru Yayınlayacak!

Hem öğrencilerin, hem de öğretmenlerin büyük bir merak ile beklediği açıklamalar YÖK tarafından yapılmaya başlandı. TYT’nin YGS’ye benzeyeceği yönündeki yanılgılar hakkında açıklamada bulunan YÖK, TYT’nin YGS’ye benzemeyeceğini, sadece Türkçe ve Matematik sorularından oluşacağını, bu sorular hakkında da ÖSYM tarafından yakın tarihte örnek soru yayımının yapılacağını belirtti.

TYT’nin ezbere dayalı sistemin ortadan kaldırılarak, muhakeme yeteneğine ve bilgiyi kullanma yeteneğine dayalı bir sınav sistemi olacağını ifade eden YÖK yetkilileri, yeni sınav sistemi ile birlikte sadece sahip olunan bilginin değil, sahip olunması gereken yeteneklerin de ön planda tutulacağını belirtti.

YÖK tarafından yapılan açıklamada TYT’nin Türkçe testi bölümünde adayların sözel alanda sahip oldukları yeterlilikleri ve diğer sosyal bilimler dersleri ile alakalı olacak şekilde ilişkilendirme, anlama, yorumlama, kelime haznesi gibi detayların ölçüleceğini, Matematik testi bölümünde ise diğer fen bilimleri dersleri ile alaka kurularak temel matematik bilgisi, soyut işlem yapma, matematik ve bilim kavramlarına hakim olma gibi yeteneklerin ölçüleceği belirtildi.

YÖK’ün açıklamasında Türkiye’de uygulanan sınav sisteminde artık ezberci anlayışın ve bilgiye dayalı sistemin yıkılarak, yerine öğrencilerin sahip oldukları anlama, kavrama ve farklı alanlarda uygulama yeteneklerinin ön plana çıkartılmasının amaçlandığı da ifade edildi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
66TakipçilerTakip Et
2,234TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

ING Bank İş İlanları: 2023 Haziran

ING Bank iş ilanlarında Haziran ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...

Kuveyt Türk İş İlanları: 2023 Haziran

Çok sayıda finansal ürün ve hizmeti etkin bir biçimde müşterileriyle buluşturan Kuveyt Türk iş...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2023 Haziran

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de gelişmeyi...

Şekerbank İş İlanları: 2023 Haziran (Deneyimli-Deneyimsiz)

Şekerbank iş ilanları için aranan kriterler birbirinden farklıdır. Bazı banka personel alımları için en...

Garanti BBVA İş İlanları: 2023 Haziran (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Belli Oldu: Tarihinde İlk Kadın Başkan!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla hayata geçirilen atamalara yönelik karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna...