Ana SayfaEkonomiBakü - Tiflis – Kars Demiryolu Hattı Yarın Açılıyor!

Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu Hattı Yarın Açılıyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Yapımı 9 yılda tamamlanan Bakü – Tiflis – Kars demiryolu hattında ilk resmi tren seferi yarın yapılacak.

Yılda 50 Milyon Ton Yük Taşınması Planlanıyor

30 Ekim 2017 (yarın) gerçekleştirilecek olan Bakü – Tiflis – Kars demiryolunun ilk seferine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirilaşvili, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de katılacaklar. Demiryolu hattında yıllık olarak 50 milyon ton yükün taşınması planlanıyor.

Törende hazır bulunacak olan Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’ın yöneticilerinin de katılımıyla yarın ilk seferine başlayacak olan Bakü – Tiflis – Kars demiryolu hattının ihalesi 2007 yılında yapılmıştı. Temeli 2008 yılında atılan demiryolu hattının yapımı 9 yılda tamamlandı. Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu Projesi hattının 70 kilometresi Türkiye’de, 504 kilometresi Azerbaycan’da ve 246 kilometresi de Gürcistan’da bulunuyor. Proje dahilinde Türkiye’den Gürcistan’a ulaşım sınırdan geçen tünelle sağlanıyor. Bu sınır tünelinin 2.070 kilometrelik kısmı Gürcistan’dan, 2.375 kilometrelik kısmı Türkiye’den geçiyor.

Demiryolu Hattının İhalesi 2007 Yılında Yapılmıştı

Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu Projesi’nin ihalesi 2007 yılında yapılarak, temel atma töreni de 2008 yılında gerçekleştirilmişti. Bu demiryolu hattı sayesinde yıllık olarak 50 milyon ton yük taşınması planlanıyor. Taşınması planlanan yolcu adedi ise 1 milyon kişi olarak açıklandı.

Bakü – Tiflis – Kars hattı ile Marmaray projesi ve bağlantı yollarının inşaatı tamamlandığında Asya – Avrupa ve Avrupa – Asya geçişleri de çok kolay bir hale gelecek. Türkiye’den geçecek olan yüklerin büyük bir kısmından ülkemiz uzun vadede yüksek gelir elde edecek. Demiryolu hattının bölgede istihdamı hareketlendirmesi ve ticaret getirisi sağlayacak olması da sağlayacağı avantajlar olarak göz çarpıyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,212TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.