Yapımı 9 yılda tamamlanan Bakü – Tiflis – Kars demiryolu hattında ilk resmi tren seferi yarın yapılacak.

Yılda 50 Milyon Ton Yük Taşınması Planlanıyor

30 Ekim 2017 (yarın) gerçekleştirilecek olan Bakü – Tiflis – Kars demiryolunun ilk seferine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirilaşvili, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de katılacaklar. Demiryolu hattında yıllık olarak 50 milyon ton yükün taşınması planlanıyor.

Törende hazır bulunacak olan Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’ın yöneticilerinin de katılımıyla yarın ilk seferine başlayacak olan Bakü – Tiflis – Kars demiryolu hattının ihalesi 2007 yılında yapılmıştı. Temeli 2008 yılında atılan demiryolu hattının yapımı 9 yılda tamamlandı. Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu Projesi hattının 70 kilometresi Türkiye’de, 504 kilometresi Azerbaycan’da ve 246 kilometresi de Gürcistan’da bulunuyor. Proje dahilinde Türkiye’den Gürcistan’a ulaşım sınırdan geçen tünelle sağlanıyor. Bu sınır tünelinin 2.070 kilometrelik kısmı Gürcistan’dan, 2.375 kilometrelik kısmı Türkiye’den geçiyor.

Demiryolu Hattının İhalesi 2007 Yılında Yapılmıştı

Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu Projesi’nin ihalesi 2007 yılında yapılarak, temel atma töreni de 2008 yılında gerçekleştirilmişti. Bu demiryolu hattı sayesinde yıllık olarak 50 milyon ton yük taşınması planlanıyor. Taşınması planlanan yolcu adedi ise 1 milyon kişi olarak açıklandı.

Bakü – Tiflis – Kars hattı ile Marmaray projesi ve bağlantı yollarının inşaatı tamamlandığında Asya – Avrupa ve Avrupa – Asya geçişleri de çok kolay bir hale gelecek. Türkiye’den geçecek olan yüklerin büyük bir kısmından ülkemiz uzun vadede yüksek gelir elde edecek. Demiryolu hattının bölgede istihdamı hareketlendirmesi ve ticaret getirisi sağlayacak olması da sağlayacağı avantajlar olarak göz çarpıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

six + 14 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.