Ana SayfaGündemKOBİ’lere 490 Milyar Lira Kredi Desteği!

KOBİ’lere 490 Milyar Lira Kredi Desteği!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye’deki bankalar tarafından KOBİ’lere kullandırılan nakdi kredilerin toplam tutarı 2017 yılı ağustos ayının sonu itibariyle 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 22.1 artış gösterdi.

2017 yılının ilk 8 aylık döneminde bankalar tarafından Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler olarak bilinen KOBİ’lere kullandırılan nakdi kredi miktarında, 2016 yılının ilk 8 aylık dönemine göre yüzde 22.1 oranında artış oldu. Bankalar KOBİ’lere bu dönemde toplam olarak 490.3 milyar Türk Lirası kredi sağladı.

KOBİ Kredileri Giderek Artıyor

Türkiye’de gerçekleşen ihracatın yüzde 60’lık bölümünü üstlenen ve ülke genelindeki istihdamın da yüzde 75’lik bölümünü karşılayan KOBİ’lere Türk bankacılık sektörünün desteği 2017 yılının ocak – ağustos aylarını kapsayan döneminde de devam etti. Bankalar tarafından hazırlanan bu işletmelere özel KOBİ destek paketleri ile kredi sağlamayı sürdürüyor.

1 Yılda Yüzde 22.1 Oranında Artış Oldu         

Kısa adı BDDK olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan alınan verilere göre bankalar tarafından KOBİ’lere 2010 yılında 125.5 milyar Türk Lirası kredi sağlanırken, 2016 yılında KOBİ’lere bankalar tarafından sağlanan kredilerin toplam tutarı 420.5 milyar Türk Lirası’ndan fazla oldu. 2016 yılının başından ağustos ayının sonuna kadar kullandırılan kredi tutarı 401.6 milyar Türk Lirası olarak kayıtlara geçerken, 2017 yılının başından ağustos ayının sonuna kadar kullandırılan KOBİ kredilerinin toplamı 490.3 Türk Lirası’nı bularak yüzde 22.1 oranında artış sağladı.

Ticari Kredilerde İş Bankası İlk Sırada Yer Alıyor

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Şencan bu konuda bir açıklama yaparak 2016 yılının sonunda 152.6 milyar Türk Lirası olarak kaydedilen ticari kredilerdeki büyüklüğün, 2017 yılının ilk yarısında 170.2 milyar Türk Lirası’na yükseldiğini, İş Bankası’nın nakdi olarak kullandırılan ticari krediler konusunda Türkiye’de ilk sırada yer aldığını, kullandırdıkları ticari kredilerin yüzde 31.5’lik kısmını KOBİ’lere sağlanan kredilerin oluşturduğunu, KOBİ müşterilerinin kullandığı nakdi kredilerin toplamının ise 53.6 milyar Türk Lirası olduğunu açıkladı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.