Toprak Mahsulleri Ofisi Fındık Alımlarına Devam Ediyor

0

Toprak Mahsulleri Ofisi 2017 yılı içerisinde toplamda 1 milyar Türk Lirası’na tekabül eden alım yaptıklarını, yapılan alımlarında 800 milyon Türk Lirası’na tekabül eden kısmının ödemesinin yapıldığını duyurdu.

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, 2017 yılı içerisinde gerçekleştirilen fındık alımı konusunda açıklamalarda bulundu. Bir otelde düzenlediği basın toplantısında basın muhabirlerine açıklamalarda bulunan Kemaloğlu, fındık alımlarını 2 ay önce başladıklarını, toplamda 56 bin farklı fındık üreticisinden 100 bin ton ağırlığında fındık satın aldıklarını belirtti.

Kemaloğlu, 13 bin fındık üreticisine de 45 bin ton fındık için alım randevusu verdiklerini, bu alımların da kısa süre içerisinde gerçekleşeceğini ifade etti. Toplamda 56 bin fındık üreticisinden alınan fındığın toplam değerinin 1 milyar Türk Lirası’na tekabül ettiğini, bugün itibariyle bu alımın 800 bin Türk Lirası’na tekabül eden kısmı için ödemelerin tamamlandığını ifade etti.

Toplamda 44 farklı noktadan fındık alımı gerçekleştirdiklerini ifade eden Kemaloğlu, yapılan fındık alımlarının azalmaya başlaması ile bu sayının azalabileceğini, lakin yıl boyunca ana iş yerleri ve depoların bulunduğu alanlardan fındık alımının devam edeceğini kaydetti.

İhraç edilen fındık kapasitesinin bugün itibariyle 110 bin ton kabuklu fındık ihracına ulaştığını ifade eden Kemaloğlu, arzuladıkları ivmeyi yakaladıklarını kaydetti. Bu yıl fıstık rekoltesinin düşük olduğunu, ceviz, badem gibi diğer alternatiflerin de fındığa olan iç talep gibi yüksek seyrettiğini, sahip oldukları fındık miktarının sorun olmayacağını ön gördüklerini, ihracat talebi ve iç piyasa talebi sayesinde fındık piyasasının önümüzdeki süreçte sağlam bir zemine oturmasını ve istikrarını yakalamasını beklediklerini kaydetti.

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version