Sınavı Geçemeyen O Mesleği Yapamayacak!

0

Milli Eğitim Bakanlığı, yurt ve pansiyonların yönetici konumlarında bulunan kişiler için; güvenlik, adap, etik, ergenlik ve aile ortamı gibi konularda eğitim verip, devamında ise merkezi sınav uygulayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz yıllarda yaşanan yurt faciaları sebebiyle düğmeye bastı. Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği’nde çok sayıda önemli değişiklik yapan Bakanlık, aynı zamanda yurt yöneticileri için de önemli düzenlemeler getirdi.

Yurt Müdürü Olmak İçin Gereken Şartlar

Milli Eğitim Bakanlığı yönetmelikte yaptığı düzenlemeler sonrasında artık yurt müdürlerini ve yöneticilerini lisans mezunu olma şartı ile tercih edecek. Aynı zamanda yurt müdürleri için yeni bir eğitim programı başlatan MEB, ‘Öğrenci Barınma Hizmetleri Yöneticiliği Kurs Programı’na start verdi.

Öğrencilerin barınmakta olduğu, apart, pansiyon, yurt gibi tüm kurumların yönetici pozisyonunda olan kişiler, MEB tarafından verilen bu yoğunlaştırılmış kursa katılmak zorunda olacak. Alınacak bu eğitimin süresi 130 saat/26 gün olurken, bu eğitimlerde; mevzuat bilgisi, yurt yönetimi, barınma ve beslenme hizmetleri, güvenlik, çocuk-ergen-genç-aile, protokol ve yazışma kuralları, e-yurt modülü, mesleki gelişim, adab ve etik başlıkları ile eğitimler alacak olan yurt müdürleri, alınacak eğitim sonrasında bir merkezi sınava tabii tutulacaklar.

Düzenlenecek olan sınavda 100 üzerinden puan alacak olan yurt müdürleri, 80 ve üzerinde puan almışlar ise görevlerine devam edebilecekler. Yeterli puanı alamayan yurt müdürleri, 2018 yılının Ağustos ayı itibariyle herhangi bir yurtta çalışamayacak.

Başvurular Ne Zaman?

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, 25 Ekim tarihinde tüm şehirlere bir genelge gönderimi yaptı. İlk defa düzenlenecek olan bu kurs için yurt müdürlükleri, MEBBİS Özel Yurtlar Modülü Personel İşlemleri bölümü altından ‘Hizmetiçi Eğitim Başvurusu’ ekranını kullanarak kurs başvurusu yapabilecekler.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın