Anasayfa Gündem Ekonomi Bakanı’ndan Vergi ve Harç Almayın Önerisi!

Ekonomi Bakanı’ndan Vergi ve Harç Almayın Önerisi!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, paranın ilk giriş maliyeti ve satış maliyeti arasındaki kamu kaynaklı yüklerin sıfıra indirilmesi gerektiğini söyledi.

Kamu Yükleri Sıfıra İndirilmeli

Nihat Zeybekci, gazetecilere yaptığı açıklamasında faizlerin bankalar tarafından aşağı çekilmesi konusunu değerlendirdi. Zeybekci, paranın bankaya ilk girişi sırasındaki maliyetler ile satışı sırasındaki maliyetler içinde kamudan kaynaklanan vergi gibi bazı yüklerin sıfıra indirilmesi gerektiğini söyleyerek bankalara öneride bulundu.

Paranın ilk girişinden doğan maliyetler ve satışı sırasında doğan maliyetler arasındaki farkın ele alınması gerektiğini, bu süreçte doğan kamu kaynaklı yüklerin sıfıra indirilmesi gerektiğini, bankaların mevduata ödediği ya da başka şekilde temin ettiği paranın girişindeki maliyetle satış fiyatı arasında bir kısım olduğunu, bu kısımda kamuya ödenen yüklerin de olduğunu, bunların harçlar vergiler gibi kalemler olduğunu, bankalara para girişi ve satışı arasındaki kısımda yer alan bu gibi kamudan kaynaklı yüklerin sıfıra indirilmesi gerektiğini söyledi.

Maliye Bakanlığı Veren Taraf Olmalı

Türkiye ekonomisinin oldukça rahatladığını, bu ortamda karşılık oranlarının örtülü maliyet oluşturduğuna, örneğin bankaların sağladığı kredinin yüzde 10 gibi bir oranının depo olarak yatırıldığını, bunun da örtülü maliyeti oluşturduğunu, yüzde 10 oranındaki banka faizinde 1 puanın karşılık oranlarından kaynaklanabildiğini, vergiler ve harçlarda indirim yapılarak sıfıra yakın hale getirilmesinin gerektiğini, ayrıca karşılık oranı da makul seviyelere düşürülmesini de belirtti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, devlet olarak vergi ve harçları indirdikten sonra bankacılık sektöründen karlarını yarıya indirmelerini istemenin daha makul olacağını da vurgulayarak, karla ilgili liderliğin kamu bankaları tarafından yapılabileceğini, diğer bankaların da bunu takip edeceğini, Türkiye’de bankacılık sektöründe sermaye yeterliliğinin Avrupa Birliği dahilindeki 25 ülkeden daha iyi olduğunu, bankaların faiz indirimi ile ilgili çalışmaların Hazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti ve Türkiye Bankalar Birliği tarafından yürütüldüğünü, kendisinin sadece fikrini söylediğini, ancak Maliye Bakanlığı’nın veren taraf olması gerektiğini de sözlerine ekledi. 

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

20 + eleven =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,580BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,218TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,553TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler