Ana SayfaGündemEkonomi Bakanı’ndan Vergi ve Harç Almayın Önerisi!

Ekonomi Bakanı’ndan Vergi ve Harç Almayın Önerisi!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, paranın ilk giriş maliyeti ve satış maliyeti arasındaki kamu kaynaklı yüklerin sıfıra indirilmesi gerektiğini söyledi.

Kamu Yükleri Sıfıra İndirilmeli

Nihat Zeybekci, gazetecilere yaptığı açıklamasında faizlerin bankalar tarafından aşağı çekilmesi konusunu değerlendirdi. Zeybekci, paranın bankaya ilk girişi sırasındaki maliyetler ile satışı sırasındaki maliyetler içinde kamudan kaynaklanan vergi gibi bazı yüklerin sıfıra indirilmesi gerektiğini söyleyerek bankalara öneride bulundu.

Paranın ilk girişinden doğan maliyetler ve satışı sırasında doğan maliyetler arasındaki farkın ele alınması gerektiğini, bu süreçte doğan kamu kaynaklı yüklerin sıfıra indirilmesi gerektiğini, bankaların mevduata ödediği ya da başka şekilde temin ettiği paranın girişindeki maliyetle satış fiyatı arasında bir kısım olduğunu, bu kısımda kamuya ödenen yüklerin de olduğunu, bunların harçlar vergiler gibi kalemler olduğunu, bankalara para girişi ve satışı arasındaki kısımda yer alan bu gibi kamudan kaynaklı yüklerin sıfıra indirilmesi gerektiğini söyledi.

Maliye Bakanlığı Veren Taraf Olmalı

Türkiye ekonomisinin oldukça rahatladığını, bu ortamda karşılık oranlarının örtülü maliyet oluşturduğuna, örneğin bankaların sağladığı kredinin yüzde 10 gibi bir oranının depo olarak yatırıldığını, bunun da örtülü maliyeti oluşturduğunu, yüzde 10 oranındaki banka faizinde 1 puanın karşılık oranlarından kaynaklanabildiğini, vergiler ve harçlarda indirim yapılarak sıfıra yakın hale getirilmesinin gerektiğini, ayrıca karşılık oranı da makul seviyelere düşürülmesini de belirtti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, devlet olarak vergi ve harçları indirdikten sonra bankacılık sektöründen karlarını yarıya indirmelerini istemenin daha makul olacağını da vurgulayarak, karla ilgili liderliğin kamu bankaları tarafından yapılabileceğini, diğer bankaların da bunu takip edeceğini, Türkiye’de bankacılık sektöründe sermaye yeterliliğinin Avrupa Birliği dahilindeki 25 ülkeden daha iyi olduğunu, bankaların faiz indirimi ile ilgili çalışmaların Hazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti ve Türkiye Bankalar Birliği tarafından yürütüldüğünü, kendisinin sadece fikrini söylediğini, ancak Maliye Bakanlığı’nın veren taraf olması gerektiğini de sözlerine ekledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.