ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin, Türk bankalarına Amerika tarafından yaptırım uygulanacağı ile ilgili iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

Türk Yetkililerle Görüşmedim

Steve Mnuchin, bir haftalık Ortadoğu ziyareti öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplayarak açıklamalarda bulundu. Kısa adı IMF olan Uluslararası Para Fonu’nun Washington’da gerçekleştirilen toplantısında konuşulduğu iddia edilen bir konuya da açıklık getirdi. ABD Hazine Bakanı, Türk yetkililer ile bir görüşme yapmadığını, dolayısıyla ABD tarafından yaptırım uygulanacağı ile ilgili bir görüşme de olmadığını söyledi.

ABD Hazine Bakanı bir gazetecinin Türkiye ile ilgili sorduğu soruya da odak noktalarının Türkiye değil, bölgenin kendisi olduğunu söyleyerek cevap verdi.

Banka Hisseleri Değer Kaybetmişti

Geçtiğimiz hafta çıkan Amerika’nın Türk bankalarına yaptırım uygulayacağı ile ilgili haberden sonra ilk işlem gününde bankacılık endeksi yüzde 0.48 düşüşle açılmış, satışlar gün içinde kademe kademe artarak, bankacılık endeksi yüzde 3.12 oranında gerilemişti. Aynı gün Halkbank hisseleri yüzde 3.93 oranında, Vakıfbank hisseleri yüzde 2.95 oranında, İş Bankası hisseleri yüzde 2.28 oranında, Garanti Bankası hisseleri yüzde 3.85 oranında, Akbank hisseleri de yüzde 2.76 oranında düşüş ile günü kapatmışlardı. İstanbul Borsası BIST 100 endeksinde de asılsız haberin yayılmasının ardından yüzde 1.09 oranında gerileme görülmüştü.

BDDK da Haberi Yalanlamıştı

BDDK olarak bilinen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu çıkan haberin ardından bir yalanlama açıklaması yaparak, Türk bankacılık sektörünün sağlam ve güçlü bir şekilde ilerlemeye devam ettiğini, bazı basın organlarında ABD’nin Türk bankalarına yaptırım uygulayacağı ile ilgili çıkan haberlerin asılsız olduğunu ve itibar edilmemesi gerektiğini söylemişti. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın