Ağbal: Bankalarımızın Tamamı ABD Şartları İle Uyumlu

Maliye Bakanı Naci Ağbal Türk bankalarının ABD’nin İran’a yönelik yaptırım şartlarına uyduğunu belirtti.

Financial Times gazetesinde Çarşamba günü yayınlanan bir haberde Maliye Bakanı Naci Ağbal ile yapılan görüşmeye yer verildi. Son zamanlarda çeşitli Türk bankaları hakkında oluşturulan spekülatif haberler ile sektöre zarar verilmek istenildiğini düşündüklerini belirten Ağbal bu konuda bankacılık sisteminin büyük bir özveri ile çalıştığını da sözlerine ekledi.

Bankalarımıza Güvenimiz Tam

Financial Times gazetesinde verdiği demeçte Türk bankacılık sistemine ve de bankalara duydukları güvenin tam olduğunu dile getiren Ağbal, hükümet olarak bu alanda öne çıkarılan haberlerin kasıtlı olduğunu hissettiklerini ifade etti. Kendisinin de bir zamanlar Hazine Müsteşarlığı’nda görev yaptığını ve bu nedenle sektörün içini çok iyi bildiğini ifade eden Ağbal konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Ben de sektörün içinde yer almış bir insanım. Bu nedenle Türk bankacılık sektörünü çok iyi biliyorum. Bu konuda ortaya konan iddiaların gerçeği yansıtmadığı oldukça açık. İran ile ilgili yaptırımlar uluslararası bir karardır. Bu konuda zamanında ABD’li mevkidaşlarımız ile de görüştük ve karara saygılı olduğumuzu ifade ettik. Şimdi durup dururken bankalarımız hakkında böyle bir iddia ortaya atılması tamamen bir yıpratma politikası olarak düşünülebilir.”

Halk Bankası Konusundaki İddiaların Bir Temeli Bulunmuyor

ABD’nin en önemli basın kuruluşlarından biri olan Financial Times gazetesine verdiği demeçte Ağbal, bu konudaki iddiaların yersiz olduğunu dile getirerek, Halk Bankası da dahil olmak üzere tüm Türk bankalarının ABD’nin İran Şartlarına uyduğunu vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.