Ana SayfaGündemMerkez Bankası Eylül Ayı Sonu Raporunu Yayınladı!

Merkez Bankası Eylül Ayı Sonu Raporunu Yayınladı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Eylül ayına dair veri paylaşımlarında bulundu. TCMB tarafından açıklanan verilerde, mevduat bankalarının eylül ayı sonu aktif toplamı 2,7 Trilyon Türk Lirası’nı geçtiği belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ‘Aylık Para ve Banka İstatistikleri’ raporunu yayınladı. TCMB tarafından Eylül ayına dair yayınlanan raporda, bankaların sahip olduğu toplam varlık miktarının bir önceki aya oranla yüzde 1,9 oranında artış yaşadığını, bu artış ile birlikte 2 trilyon 708 milyar 704 milyon 10 bin Türk Lirası’na yükseldiği kaydedildi.

Bahsi geçen dönem içerisinde katılım bankalarının sahip oldukları toplam aktiflerin de yüzde 2,43 oranında artış yaşadığı belirtilirken, aktif toplamı 147 milyar 79 milyon 527 bin Türk Lirası olan eski değerden, 150 milyar 407 milyon 357 bin Türk Lirası’na yükseldiği kaydedildi.

TCMB’nin yayınladığı ay sonu raporunda, kalkınma ve yatırım bankası statüsünde olan bankaların bir önceki aya göre toplam varlıklarında yüzde 4,1 oranında artış olduğu belirtilirken, bu statüdeki bankaların varlık toplamının 166 milyar 330 milyon 736 bin Türk Lirası’na çıktığı belirtildi.

Bankaların Zorunlu Karşılıkları Da Yükseldi!

Mevduat bankası statüsünde olan bankaların Merkez Bankası’nda yer alan zorunlu karşılıkları 201 milyar 716 milyon 964 bin Türk Lirası’na, serbest rezervleri 72 milyar 883 milyon 735 bin Türk Lirası’na yükseldi. Katılım bankalarının zorunlu karşılıkları 15 milyar 816 milyon 155 bin Türk Lirası olurken, serbest rezervleri de 1 milyar 543 milyon 373 bin Türk Lirası olarak kayıtlara geçti.

Bahsi geçen dönem içerisinde yerel yönetimlerin mevduat bankalarından çektiği kredilerin bakiye miktarı 10 milyar 136 milyon 160 bin Türk Lirası olurken, özel sektör tarafından temin edilen kredi bakiyesi 1 trilyon 656 milyar 160 milyon 658 bin Türk Lirası olarak kayıtlara geçti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,209TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.