Anasayfa Ekonomi Yatırımlardaki Leasing Payı Her Geçen Gün Artıyor

Yatırımlardaki Leasing Payı Her Geçen Gün Artıyor

Finansal kiralama şirketleri (leasing) tarafından son 5 yıl içerisinde 30 milyar doların üzerindeki yatırımların finanse edilmiş olması sektörün büyüklüğünü gözler önüne serdi. 2017 yılında toplam 6 milyar dolar finansmanı hedeflediklerini belirten Finansal Kurumlar Birliği Başkan Yardımcısı Ünal Gökmen 2023 yılına kadar toplam 100 bin müşteri hedeflerinin olduğunu dile getirdi.

Leasing ve Kobiler-Birlikte Güçlü Yarınlara

Finansal Kurumlar Birliği tarafından organize edilen Leasing ve Kobiler-Birlikte Güçlü Yarınlara toplantılarının üçüncüsü Konya’da gerçekleştirildi. Toplantıda katılımcılara bilgi veren FKB Genel Sekreteri Ahmet Candan ülkemizde banka dışı finans kesiminin toplamın sadece yüzde 6’sı oranında olduğunu belirterek bu alanda yapılacak çalışmalar ile sektörün büyütülmesi gerektiğini dile getirerek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Finansal kiralama hem yatırımcı hem de rekabet ortamının geliştirilmesi açısından büyük önem taşıyor. Banka dışı finans kesimi ülkemizde sadece yüzde 6’lık bir etkinliğe sahip. Bu etkinliği arttırmalıyız ki daha iyi bir rekabet ortamı elde edelim. Yatırımcıya daha ucuz kredi sunma imkanı verebilmek için herkesin buna destek olması gerekir.”

Takipteki Kredilere Özel Çalışma Başlatıldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Baş Murakıbı Onur Biçer mevzuatta leasing sektörüne yönelik gerçekleştirdikleri düzenlemelere değinerek özellikle takipteki krediler konusunda mevcut sorunların çözülmesine gayret ettiklerini dile getirdi. daha önce takipteki krediler için ayrılmış olan özel karşılıkların kurumlar vergisinden istisna tutulamadığını belirten Biçer torba yasa düzenlemesi ile bu sorunun aşıldığını dile getirdi. Mevcut ekonomik şartlarda takipteki kredilerin karşılığı olarak 1,6 milyar liranın kurumlar vergisinden muaf olması ile devletin sektöre 320 milyon liralık katkı sapladığını sözlerine ekleyen Biçer finansal kurumların çeşitlendirilmesi konusunda da çalışmalarının olduğunu ifade etti.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

3 × 3 =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,786BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,031TakipçilerTakip Et
12TakipçilerTakip Et
2,563TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler