Anasayfa Sigorta Bankacılık ve Sigortacılıkta Geleneksel Yöntemler Tarih Olmaya Başladı

Bankacılık ve Sigortacılıkta Geleneksel Yöntemler Tarih Olmaya Başladı

Küresel Financial Stability Board (FSB) yaptığı açıklamada bankacılık sektörü ve sigorta sektörü çalışanlarının yapay zeka ile yer değiştirmesi halinde düzenleyici kurumlara değil, teknoloji şirketlerine bağımlılığın ortaya çıkacağını açıkladı.

Son dönemlerde yükselen teknoloji, yerini yapay zeka ile ilgili tartışmalara bırakmış, bu tartışmalar teknoloji devleri arasında da büyük polemikler oluşturmuştu. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de hizmetini durduran Paypal’ın ve Mars’a ilk koloniyi göndermeyi hedefleyen SpaceX’in yöneticisi Elon Musk ile sosyal medya devi Facebook’un yöneticisi Mark Zuckerberg arasında yaşanan yapay zeka tartışması uzun bir süre gündemde kalmıştı.

Konu ile alakalı bir araştırma gerçekleştiren Küresel Financial Stability Board (FSB) yapay zeka hizmetlerinin artması ile birlikte hem bankacılık, hem de sigortacılık sektörünün denetleyici kurumlar yerine teknoloji şirketlerine bağımlı olacağının ön görüldüğünü bilgisini paylaştı. G20’ye üye olan 20 büyük ekonomi için finansal düzenlemeler konusunda koordinasyon görevini üstlenmiş olan FSB, yapay zeka ve yapay zeka uygulamalarının sektörlere getireceği riskler konusunda bir rapor hazırladı.

Geleneksel Yöntemler Tarihe Karışmaya Başladı

Büyük önem taşıyan; krebilite değerlendirmesi, veri sıkıştırması, fiyat sigortası sözleşmeleri, pazarlar arası kârlı ticaret gibi geleneksel yöntemlerin, bu teknolojiler sayesinde geride kalacağını, yapay zeka ve makine öğrenimi konusunda uluslararası düzeyde bir standart olmadığını belirten FSB raporunda aynı zamanda kurumun bu doğrultuda bir çalışma yapılması için gereklilik konusunda endişe olduğunun bilgilerine yer verildi.

FSB, hazırladğı raporda aynı zamanda yapay zekanın kredi puanlama sistemini otomatikleştirmesi halinde kredi konusunda sürdürülebilirliği ortadan kaldıracak düzeylerde artış yaşanmasının da mümkün olduğunu kaydetti.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

1 × three =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,820BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,004TakipçilerTakip Et
12TakipçilerTakip Et
2,568TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler