Ana SayfaEkonomiVergi, Harç ve Cezalara Gelecek Zamlar Belli Oldu

Vergi, Harç ve Cezalara Gelecek Zamlar Belli Oldu

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Maliye Bakanlığınca belirlenmekte olan yeniden değerleme oranına esas teşkil eden Yurt İçi Fiyat Endeksi TÜİK tarafından açıklandı. Yapılan açıklamada ekim ayı sonunda 12 aylık ortalamada Yİ-ÜFE yüzde 14,47 olarak belirlendi.

Vergi Usul Kanunu doğrultusunda her yıl yeniden değerleme oranını, TÜİK tarafından açıklanan Yİ-ÜFE’sine göre belirleyen Maliye Bakanlığının, 2018 yılında esas alınacak oranı da bu ay eldeki rakamlara göre ilan etmesi bekleniyor. Bazı vergi ve harçlarla ilgili mevzuatta, vergi, harç ve ceza tutarlarının her yıl yeniden değerleme oranı kadar artacağı belirtiliyor. Mevzuatta, Bakanlar Kuruluna belirli bir limite kadar bu tutarlarda değişiklik yapma yetkisi de tanınmış durumda.

Bakanlar Kurulu kendisine kanun tarafından tanınmış olan bu yetkiyi kullanmazsa başta damga vergisi, çevre ve temizlik vergisi, trafik ve vergi cezaları ve harçlar 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yüzde 14,47 oranında zamlanacak.

Trafik Kurallarının İhlal Edilmesi Durumunda Ödenecek Cezalar da Zam Kapsamında

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren trafik cezaları da zamlı tarifeye göre ödenecek. Bu kapsamda kırmızı ışıkta geçmesinin cezası 206 liradan 235,8 liraya, alkollü araç kullanmanın cezası 876 liradan 1002 liraya yükselecek. Hız limitini yüzde 30’una kadar aşan sürücüler 2017’de 206 lira ceza öderken 2018 yılında bu ceza 125 liraya, hız limitinin aşımı yüzde 30’dan fazla olduğunda ödenecek ceza ise 427 liradan 488 liraya yükselecek. Emniyet kemeri takmamanın cezası ise 95 liradan 109 liraya yükselmiş olacak.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...