Ana SayfaGündemMerkez Bankaları Geri Çekilmeye Başladı

Merkez Bankaları Geri Çekilmeye Başladı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Dünya genelinde birçok merkez bankası, 10 yıl öne baş göstermeye başlayan ekonomik kriz sonrasında piyasalara sunduğu parasal teşvikleri yavaş yavaş geri çekmeye başlıyor.

  2007-2008 döneminde global ölçekte baş gösteren finansal kriz esnasında birçok merkez bankası piyasalara önemli derecede maddi teşvikler sundu. 10 yıllık sürecin dolması, piyasaların performansını yükseltmesi ile birlikte bankalar bu teşvikleri de yavaş yavaş geri çekmeye başladı.

  Ekonomik krizin yaşanmaya başlamasından bu yana geçen süreçte, merkez bankaları faizlerini neredeyse sıfır düzeyinde tutarak ülkelerin ve şirketlerin ayakta kalmasına yardımcı oldu. Geride kalan 10 yıllık süreç zarfında trilyonlarca dolar tutarında devlet tahvili ve kurumsal tahvil alımı yapan Merkez Bankaları, artık bu alımları yavaşlatma ve faizleri yavaş yavaş yükseltme yoluna dönecek gibi gözüküyor.

  Piyasaya Nakit Sokup, Tüketimi Artırmak Hedefi Gerçekleşti, Görev Tamamlandı!

  Ana ideoloji olarak, faizleri düşük tutarak tüketicilerin harcama yapabilmeleri için gerekli nakdi piyasaya sokup bir sirkülasyon yaratmayı hedefleyen Merkez Bankaları, bu konuda aslında hedeflerini oldukça iyi bir şekilde tamamlamış gibi gözüküyor. Dünya piyasalarında yapılan bu tutum sebebi ile yaşanan nakit seli, yaşanabilecek finansal çöküntüyü bir süre uzaklaştırıp, hisse değerlerini ve tahvilleri rekor seviyelere yükseltti.

  Politikacıların konuya el atması ile birlikte global ekonominin artık daha az teşvik ile hayatta kalabilecek düzeye ulaşması fikri yayılmaya başladı. Bu konuda ilk adım Amerikan Merkez Bankası (FED)’ndan geldi. FED, ekim ayı içerisinde bilançosunda tam 4,5 trilyon dolarlık bir küçültmeye gitti. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise halen tahvil alımına devam ediyorsa da Ocak ayı itibariyle çıkma sürecine gideceği kulislerde konuşulan bilgiler arasında yer alıyor.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  64TakipçilerTakip Et
  2,239TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Türkiye İş Bankası Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi Alacak!

  Türkiye İş Bankası, banka iş ilanları kapsamında yayımladığı yeni bir ilanla personel alımı yapacağını...

  Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

  Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

  Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

  Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

  Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

  Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

  Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

  Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

  Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

  Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.