Ana SayfaGündemEnflasyonu Yatırım Bankaları Değerlendirdi

Enflasyonu Yatırım Bankaları Değerlendirdi

-

Tüketici Fiyatları (TÜFE)’nin Ekim ayında, son 9 yılın zirvesini görmesi sonrasında Goldman Sachs ve Nomura’dan yapılan açıklamada Kasım ayı itibariyle yüzde 12’nin üzeri görüleceği tahmin edildi.

Merkez Bankası enflasyonu açıkladı, enflasyon beklentileri suya düştü. Geride kalan 9 yıllık sürecin zirvesini gören enflasyon, aylık bazda yüzde 2,08’lik, yıllık bazda ise yüzde 11,90’lık bir yükseliş yaşadı. Bir önceki ay döneminde yüzde 10,98 olarak kayıtlara geçen çekirdek enflasyon, Ekim ayı itibariyle yüzde 11,82’ye çıktı.

Uluslararası yatırım bankaları Goldman Sachs, JP Morgan, Nomura, konu ile alakalı yaptıkları açıklamalarda veriler hakkında görüşlerini belirttiler. Morgan Stanley, 2017 yıl sonu enflasyon beklentisini revize etti.

Nomura: Aralık Ayında Enflasyon Baz Etkisiyle Düşer

Nomura Yatırım Bankası, enflasyon rakamlarının sürpriz olduğunu belirtirken, Merkez Bankası’nın uyguladığı para politikaları için herhangi bir değişiklik beklemediklerini ifade etti. Banka, aynı zamanda Merkez Bankası’nın baz etkisi ile Aralık ayı itibariyle enflasyonun düşeceği yönünde bir beklentisi olduğunu, bu düşünce ile faiz artırımına gitmeden 2018 yılı başında tek haneli enflasyonu tekrar görüleceğinin düşünüldüğünü aktardı.

Goldman Sachs: En Erken 2018’in İlk Çeyrek Sonunda Tek Hane Görülür

Goldman Sachs tarafından yapılan açıklamada ise yıl sonu beklentisinin yüzde 10 olduğunu, risklerin ise yukarı yönlü olduğu ifade edilirken, Kasım ayına dair enflasyon beklentisi de yüzde 12,2 seviyesinde olarak en tepe noktaya çıkacağı ifade edildi. Goldman yetkilileri, kur cari seviyelerinin korunması halinde enflasyonun en erken 2018 ilk çeyreği sonunda tek haneleri görebileceğini kaydetti.

Morgan Stanley: Yıl Sonu Enflasyonu Yüzde 10,5 Olur

JP Morgan cephesinden yapılan açıklamada ise yıl sonu enflasyonun yüzde 11,90’a çıkışının Türkiye’den beklenilen enflasyonun daha da kötüleşmesine yol açabileceği belirtilirken, Morgan Stanley yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 9,9’dan yüzde 10,5’e çıkarttı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler