Enflasyon açıklandı. Beklentinin üzerinde gerçekleşen enflasyon, gözleri 2018 itibariyle uygulanacak emekli maaşı zamlarına çevirdi.

Enflasyonda yaşanan yükselişin bu hızla devam etmesi halinde 2018 yılı itibariyle 6 aylık enflasyonun yüzde 5 civarına yükselmesi halinde memur ve emekliler 1 puanlık, yüzde 6’ya çıkması halinde ise 2 puanlık enflasyon farkı almaya hak kazanacaklar. Bu yılın ikinci yarısında enflasyonun yüzde 3,36 oranında kalması tahmini ile hareket eden hükümet, 2018 yılının Ocak ayı itibariyle işçi ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 3,36 oranında bir zam gerçekleşmesini planlamıştı. Yapılan bu hesaplama aynı zamanda 2018 Yılı Programı’nda da belirtilmiş olması ile birlikte memur ve memur emeklisi için planlanan zammın yüzde 4 olduğu, bu zam dışında enflasyon farkı ödenmeyeceği belirtilmişti.

Ekim ayı itibariyle Tüketici Enflasyonu’nda yaşanan yüzde 2,08’lik artış, yılın son 4 ayında gerçekleşmesi planlanan enflasyon da yükselerek yüzde 3,43’e yükseldi. Bu yıl özellikle döviz kurlarında yaşanan yükselişin yarattığı etki ile, son 2 ay içerisinde bir önceki yıldan daha düşük bir enflasyon beklenmez iken, son iki ay içerisinde gerçekleşecek enflasyonun geçen yıla oranla artması halinde dahi 6 aylık enflasyonun yüzde 5,7’ye ulaşması planlanıyor.

Enflasyon Farkı Ocak’ta

Bu bağlamda bakıldığında hem işçi, hem de Bağ-kur emeklisi için Ocak ayı itibariyle gerçekleşecek olan zammın enflasyonda ani bir düşüş yaşanmaması halinde yüzde 5 ila yüzde 6 aralığında gerçekleşmesi planlanıyor. Aynı zamanda hem memurlar, hem de memur emeklileri Ekim ayında ortaya çıkan yüksek enflasyon sebebi ile Ocak ayında enflasyon farkı almaya hak kazanacaklar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.