Hangi Ülkenin IMF’ye Ne Kadar Borcu Var?

0

Uluslararası Para Fonu (IMF) hangi ülkenin ne kadar borcu olduğuna dair bir açıklamada bulundu. Toplam alacağının 63 Trilyon Dolar olduğunu ifade eden IMF, bu rakamın yüzde 58,5’inin ABD, Çin ve Japonya’dan olduğunu belirtti.

Dünyanın en büyük ekonomileri olarak tanınan ABD, Japonya ve Çin, aynı zamanda IMF’ye de en çok borcu olan ülkeler arasında ilk üçte yer alıyor. 3 dev ekonominin toplam borcu, IMF’ye borcu olan diğer tüm ülkelerin borçlarının toplamından dahi fazla!

  • Amerika Birleşik Devletleri

Ülkenin IMF’ye olan toplam borcu 19,94 Trilyon dolar. Yıllık geliri 18,5 Trilyon Dolar olan ABD’de borcun milli gelire oranı yüzde 107 olarak hesaplanıyor. Amerika’nın borcu, IMF’nin alacaklarının yüzde 32’sini oluşturuyor.

  • Japonya

IMF’ye Japonya’nın borcu 11 trilyon Dolar civarında yer alıyor. Bu borç IMF’nin tüm alacaklarının yüzde 18,8’ine tekabül ediyor. Japonya’nın milli gelirine oranla sahip olduğu borç yüzde 240 olarak belirtiliyor.

  • Çin

Çin’in IMF’ye olan toplam borcu 5 trilyon Dolar seviyesinde. Bu rakam IMF’nin alacaklarının yüzde 8’ine denk gelirken, Çin ve Japonya’nın borcunun önemli kısmı hükümetlerin vatandaşa olan borçlarından oluşuyor.

  • İtalya

İtalya’nın IMF’ye toplam borcu 2 trilyon 454 milyon Dolar. İtalya’nın sahip olduğu bu borç IMF’nin tüm alacaklarının yüzde 3,9’una tekabül ediyor. İtalya’nın sahip olduğu borcun milli gelire oranı ise yüzde 132,6 olarak belirtiliyor.

  • Fransa

IMF’nin Fransa’dan olan alacağı 2 trilyon 375 milyon Dolar. IMF’nin tüm alacaklarının yüzde 3,8’i Fransa’nın borcu olarak gözüküyor

  • Türkiye

Türkiye listenin en altlarında yer alıyor. Hazine Müsteşarlığı’nın açıkladığı rakamlara göre Türkiye’nin IMF’ye olan borcu 230 milyar dolar olurken, bu borç IMF’nin alacaklarının sadece yüzde 0,4’üne tekabül ediyor. Türkiye’nin borcunun Türkiye’deki milli gelire oranı ise yüzde 30’dan düşük olarak gözüküyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın