Ana SayfaGündemHangi Ülkenin IMF’ye Ne Kadar Borcu Var?

Hangi Ülkenin IMF’ye Ne Kadar Borcu Var?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Uluslararası Para Fonu (IMF) hangi ülkenin ne kadar borcu olduğuna dair bir açıklamada bulundu. Toplam alacağının 63 Trilyon Dolar olduğunu ifade eden IMF, bu rakamın yüzde 58,5’inin ABD, Çin ve Japonya’dan olduğunu belirtti.

Dünyanın en büyük ekonomileri olarak tanınan ABD, Japonya ve Çin, aynı zamanda IMF’ye de en çok borcu olan ülkeler arasında ilk üçte yer alıyor. 3 dev ekonominin toplam borcu, IMF’ye borcu olan diğer tüm ülkelerin borçlarının toplamından dahi fazla!

  • Amerika Birleşik Devletleri

Ülkenin IMF’ye olan toplam borcu 19,94 Trilyon dolar. Yıllık geliri 18,5 Trilyon Dolar olan ABD’de borcun milli gelire oranı yüzde 107 olarak hesaplanıyor. Amerika’nın borcu, IMF’nin alacaklarının yüzde 32’sini oluşturuyor.

  • Japonya

IMF’ye Japonya’nın borcu 11 trilyon Dolar civarında yer alıyor. Bu borç IMF’nin tüm alacaklarının yüzde 18,8’ine tekabül ediyor. Japonya’nın milli gelirine oranla sahip olduğu borç yüzde 240 olarak belirtiliyor.

  • Çin

Çin’in IMF’ye olan toplam borcu 5 trilyon Dolar seviyesinde. Bu rakam IMF’nin alacaklarının yüzde 8’ine denk gelirken, Çin ve Japonya’nın borcunun önemli kısmı hükümetlerin vatandaşa olan borçlarından oluşuyor.

  • İtalya

İtalya’nın IMF’ye toplam borcu 2 trilyon 454 milyon Dolar. İtalya’nın sahip olduğu bu borç IMF’nin tüm alacaklarının yüzde 3,9’una tekabül ediyor. İtalya’nın sahip olduğu borcun milli gelire oranı ise yüzde 132,6 olarak belirtiliyor.

  • Fransa

IMF’nin Fransa’dan olan alacağı 2 trilyon 375 milyon Dolar. IMF’nin tüm alacaklarının yüzde 3,8’i Fransa’nın borcu olarak gözüküyor

  • Türkiye

Türkiye listenin en altlarında yer alıyor. Hazine Müsteşarlığı’nın açıkladığı rakamlara göre Türkiye’nin IMF’ye olan borcu 230 milyar dolar olurken, bu borç IMF’nin alacaklarının sadece yüzde 0,4’üne tekabül ediyor. Türkiye’nin borcunun Türkiye’deki milli gelire oranı ise yüzde 30’dan düşük olarak gözüküyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.