TMSF’den Emekli Yöneticilere Ek Ödeme

Google Haberlere Abone Ol:

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) FETÖ soruşturmaları nedeni ile el konulmuş 1019 şirketin yönetimi ile görevlendirilmiş durumda. Fonun idaresinde bu şirketlerin sahip olduğu 31 milyar liralık bir rezerv yer alıyor. Bu sayede büyük bir ekonomik güce sahip olan fonda yaşanan bir uygulama ise herkesi şaşırttı. TMSF’den emekli olan yöneticiler, emekli oldukları tarihten itibaren iki yıl boyunca maaş ve özlük haklarını almaya devam ediyorlar.

Başlıklar

Sayıştay Denetim Raporu Ortaya Çıkardı

Sayıştay Denetim Raporu tarafından ortaya çıkarılan bu durum TMSF tarafından 2014 yılında emekli yöneticilere 138 bin 604 lira, 2015 yılında 217 bin 810 lira ve 2016 yılında ise 291 bin 819 lira ödeme yapıldığını gösterdi. 2017 yılında el koyulan şirket sayısındaki artış nedeni ile yönetici pozisyonunda çalışan sayısının da artacağı düşünüldüğünde fonun emeklilerine ayıracağı bütçenin her geçen gün artacağı görülebiliyor.

Muhalefet İsyan Etti

Muhalefet milletvekilleri tarafından Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun emekli üyelerine 2 yıl boyunca bu şekilde ödeme yapılmasının yanlışlığı dile getirildi. MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı emekli olmuş birinin iki yıl boyunca hala aynı özlük haklarına sahip olması ve hiç emekli olmamış gibi maaş almaya devam etmesinin büyük bir yanlışlık olduğunu belirtti.

Konu ile ilgili açıklama yapan CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu da yapılan ödemelerin haksız bir kazanç olduğunu dile getirerek sistemi eleştirdi.

Hukuka Aykırı Değil

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal ise yapılan ödemelerin hukuka aykırı olmadığını, 5411 sayılı kanunda bu konuda kesin bir madde bulunduğunu dile getirdi. Kurumun özerk olarak çalıştığını ve bütçe yaptığını dile getiren Gülal yasalar çerçevesinde ödeme yapmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...