Ana SayfaGündemTEOG'un Yeni Yüzü: LGS! Bakan Yeni Sınav Sistemine Dair Tüm Detayları Açıkladı!

TEOG’un Yeni Yüzü: LGS! Bakan Yeni Sınav Sistemine Dair Tüm Detayları Açıkladı!
T

-

TEOG yerine yeni uygulanacak olan sınava dair tüm detaylar Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıklandı. İşte yeni sisteme dair merak edilen tüm detaylar!

  • Bu yıl itibariyle uygulanacak yeni sınav sistemine hangi ad verilecek?

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, yeni sistemin uzun adının ‘Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi’ olacağını, kısa olarak ise ‘Liseye Geçiş Sistemi (LGS)’ olarak adlandırılacağını belirtti.

  • LGS’ye girmek zorunlu olacak mı? Başarısız olan öğrenciler ne yapacak?

Yılmaz, yeni sistem ile birlikte sınava girmek istemeyen öğrencilerin kendilerine en yakın olan okullara yerleştireceğini belirtirken, sınav başvurusu ekranında öğrencilerin karşısına çıkan ekranda 5 farklı tercih olacağını, öğrencilerin kendi tercihlerini yapabileceğini ifade etti. Uzmanlar tarafından yapılan analizlere göre 1.1 milyon öğrencinin adresine en yakın olan okullara yerleştirileceğini, 100 bine yakın öğrencinin de sınav ile öğrenci alan üst düzey liselere yerleştirileceğini kaydetti. Bu rakamlar, Türkiye genelinde yaklaşık 400 bin öğrencinin Anadolu Liseleri, Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liseleri’ne kaydolacağını belirtiyor.

  • Yeni sisteme neden geçiliyor?

Bakan Yılmaz, bu soruya ‘sınavsız liseye geçişin mümkün olması’ amacının güdüldüğünü belirterek cevap verdi. Sınava giremeyecek olan öğrencilerin kendilerine en yakın okullar arasından gerçekleştirecekleri 5 tercihe göre yerleştirileceğini ifade eden Yılmaz, yeni sınav sistemi hakkında da önemli açıklamalarda bulundu.

  • Sınavlar nasıl olacak? Kaç soru sorulacak? Ne kadar süre verilecek?

Bakan Yılmaz, sınavlarda açık uçlu soruların sorulmayacağını ve sınavın sayısal ve sözel olmak üzere iki farklı bölümden oluşacağını belirtirken, soruların MEB tarafından hazırlanıp, her öğrencinin sınava kendi şehrinde gireceğini belirtti. Bölümlerde 60 sorunun yer alacağı sınavda, örnek soruların yayınlanacağını ifade eden Yılmaz, soruların 6, 7 ve 8. sınıf müdredatlarından seçilerek hazırlanacağını ifade etti. Yılmaz, sınavın 90 dakika süreceğini belirtti.

  • LGS ne zaman?

Bakan Yılmaz, sınavın Haziran ayının ilk hafta sonu yapılacağını, lakin Cumartesi ve Pazar günleri arasında bir tercih yapılmadığını, sınavın 2 ya da 3 Haziran tarihlerinde gerçekleşeceğini belirtti.

  • Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

MEB Bakanı Yılmaz, sınav sonuçlarının Haziran ayı içerisinde açıklanacağını, sınava giren ve girmeyen öğrencilerin tercih sonuçlarının aynı anda yayınlanacağını belirtti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,354TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol