Ana SayfaGündemMerkez Bankası’ndan Flaş Karar! Döviz Piyasasına Yeni Düzenleme!

Merkez Bankası’ndan Flaş Karar! Döviz Piyasasına Yeni Düzenleme!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, son zamanlarda piyasalarda gözlemlenen fiyat oluşumlarının sağlıksız olduğunu ve ekonomik temellerle uyumlu olmadığını bildirerek yeni bir düzenleme yaptığını açıkladı.

1.4 Milyar Dolar Bankaların Kullanımına Geçecek

TCMB’nin yaptığı açıklamada piyasalarda son dönemlerde görülen sağlıksız fiyat oluşumlarının ekonomik temellere dayanmadığı, bu sebeple yeni düzenlemelere gidildiği, kısa adı ROM olan Rezerv Opsiyon Mekanizması’na getirilen yeni bir düzenleme ile 5.3 milyar Türk Lirası’nın piyasadan çekileceği, yaklaşık olarak 1.4 milyar dolar tutarındaki dövizin de bankaların kullanımına geçeceği, reeskont kredilerinde de yeni bir düzenlemeye gidiliği bildirildi.

Bütün Dilim Aralıkları 5’er Puan Aşağı Çekildi

Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamada son dönemlerde piyasalarda gözlemlenen ve ekonomik esaslara uygun olmayan sağlıksız fiyat oluşumlarından dolayı yeni düzenlemelere gidildiği bildirildi. Açıklamada ayrıca ortaya çıkan bu durumu göz önünde bulundurarak fiyatlardaki istikrarın sağlanması ve finansal istikrara da destek olunması hedeflenerek rezerv opsiyonu mekanizması dahilinde döviz imkanları ile ilgili üst sınır ve dilim aralıklarında değişiklikler ve düzenlemeler yapıldığı, döviz imkan oranındaki üst sınırın yüzde 60’tan yüzde 55’e indirildiği, bütün dilim aralıklarının da 5’er puan olmak üzere aşağı çekildiği belirtildi.

Kararın Ardından Dolar Düştü

Bahsi geçen değişiklik ile 5.3 milyar Türk Lirası’nın piyasadan çekileceği, 1.4 milyar dolar civarında dövizin de bankaların kullanımına geçeceği bilgisine de açıklamada yer verildi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından alınan bu kararla piyasalardaki döviz likiditesinin artırılması amaçlanıyor. Kararın açıklanmasının ardından dolarda aşağı yönlü hareket göze çarparak sabah saatlerinde 3.88 Türk Lirası’nda işlem gören doların 3.86 Türk Lirası’na gerilediği gözlemlendi. Saat 10:30 civarında dolar piyasalarda 3.8645 Türk Lirası’ndan alıcı buldu. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.