Gündem Merkez Bankası’ndan Flaş Karar! Döviz Piyasasına Yeni Düzenleme!

Merkez Bankası’ndan Flaş Karar! Döviz Piyasasına Yeni Düzenleme!

Son Güncelleme:

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, son zamanlarda piyasalarda gözlemlenen fiyat oluşumlarının sağlıksız olduğunu ve ekonomik temellerle uyumlu olmadığını bildirerek yeni bir düzenleme yaptığını açıkladı.

1.4 Milyar Dolar Bankaların Kullanımına Geçecek

TCMB’nin yaptığı açıklamada piyasalarda son dönemlerde görülen sağlıksız fiyat oluşumlarının ekonomik temellere dayanmadığı, bu sebeple yeni düzenlemelere gidildiği, kısa adı ROM olan Rezerv Opsiyon Mekanizması’na getirilen yeni bir düzenleme ile 5.3 milyar Türk Lirası’nın piyasadan çekileceği, yaklaşık olarak 1.4 milyar dolar tutarındaki dövizin de bankaların kullanımına geçeceği, reeskont kredilerinde de yeni bir düzenlemeye gidiliği bildirildi.

Bütün Dilim Aralıkları 5’er Puan Aşağı Çekildi

Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamada son dönemlerde piyasalarda gözlemlenen ve ekonomik esaslara uygun olmayan sağlıksız fiyat oluşumlarından dolayı yeni düzenlemelere gidildiği bildirildi. Açıklamada ayrıca ortaya çıkan bu durumu göz önünde bulundurarak fiyatlardaki istikrarın sağlanması ve finansal istikrara da destek olunması hedeflenerek rezerv opsiyonu mekanizması dahilinde döviz imkanları ile ilgili üst sınır ve dilim aralıklarında değişiklikler ve düzenlemeler yapıldığı, döviz imkan oranındaki üst sınırın yüzde 60’tan yüzde 55’e indirildiği, bütün dilim aralıklarının da 5’er puan olmak üzere aşağı çekildiği belirtildi.

Kararın Ardından Dolar Düştü

Bahsi geçen değişiklik ile 5.3 milyar Türk Lirası’nın piyasadan çekileceği, 1.4 milyar dolar civarında dövizin de bankaların kullanımına geçeceği bilgisine de açıklamada yer verildi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından alınan bu kararla piyasalardaki döviz likiditesinin artırılması amaçlanıyor. Kararın açıklanmasının ardından dolarda aşağı yönlü hareket göze çarparak sabah saatlerinde 3.88 Türk Lirası’nda işlem gören doların 3.86 Türk Lirası’na gerilediği gözlemlendi. Saat 10:30 civarında dolar piyasalarda 3.8645 Türk Lirası’ndan alıcı buldu. 

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,159BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
7,198TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,494TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler