Ana SayfaGündemVakıfbank Mobil Bankacılık’ta Yüzde 44 Büyüdü!

Vakıfbank Mobil Bankacılık’ta Yüzde 44 Büyüdü!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Üçüncü çeyrek dönemine dair bilanço bilgilerini Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’na açıklayan Vakıfbank, mobil bankacılık alanında yüzde 44’ün üzerinde büyüme kaydettiğini ifade etti.

Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, Vakıfbank’ın üçüncü çeyrek içerisinde elde ettiği büyüme rakamları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Son dönemler içerisinde dijital bankacılık alanına büyük bir önem verdiklerini ifade eden Özcan, tüm süreçleri, tüm işlemleri mobil ortama taşımayı öncelik edindiklerini, hazırladıkları platformlarda daha basit, daha yalın ve kullanıcı dostu olunmasını ön planda tuttuklarını kaydetti.

2017 yılının üçüncü çeyrek döneminde gerçekleştirilen bankacılık işlemlerinin yüzde 80’den büyük kısmının şube dışı kanallar vasıtası ile gerçekleştirildiğini ifade eden Özcan, bu durumun dijital bankacılığın sahip olduğu önemi net bir şekilde ortaya koyduğunu, Vakıfbank müşterilerinin mobil bankacılık uygulamasını etkin bir şekilde kullandığının rakamlara bakılarak gözükebileceğini ifade etti.

Kullanıcı Sayısı 2 Milyonu Aştı!

2017 yılının ilk üç çeyreklik döneminde Vakıfbank mobil bankacılık uygulamasını kullanan kişi sayısının, 2017 yılının başına oranla yüzde 44’ten fazla bir artış yaşadığını ifade eden Vakıfbank Genel Müdürü Özcan, mobil bankacılık uygulamasının kullanıcı sayısının 2 milyonu aştığını ifade etti.

Değerlemesinde Türkiye’nin genç ve dinamik bir yapıya sahip olduğunu vurgulayan Özcan, dijital bankacılığın büyük fırsatlar sunduğunu, Vakıfbank olarak mobil ve dijital bankacılık alanlarında gerçekleştirilen yatırımlar ile birlikte alternatif dağıtım kanallarının etkin bir şekilde kullanılmasının amaçlandığını belirtti.

Gelecek dönem vizyon projeleri olarak dijital ve mobil platformlar üzerinden pazarlama kapasitesini güçlendirmeyi hedeflediklerini ifade eden Vakıfbank Genel Müdürü Özcan, Vakıfbank’ın mobil bankacılık uygulaması kullanıcı sayısının 2 milyon kullanıcıya ulaştığını ifade etti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.