Ana SayfaGündemAvrupa Birliği Türkiye’nin Büyüme Tahminini Yükseltti!

Avrupa Birliği Türkiye’nin Büyüme Tahminini Yükseltti!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye’nin 2017 yıl sonu büyüme beklentisini yüzde 3’ten yüzde 5,3’e yükselten Avrupa Birliği, 2018 için yıl sonu büyüme beklentisini de yüzde 3,3’ten yüzde 4’e yükseldi.

Avrupa Birliği Türkiye’nin yıl sonu büyüme beklentisinde önemli bir yükseltme yaptı. 2017 yılının yıl sonu büyüme tahminini yüzde 3 seviyesinden yüzde 5,3’e yükselten Avrupa Birliği, 2018 yıl sonu büyüme beklentisini yüzde 3,3 seviyesinden yüzde 4’e çıkarttı. 2019 için beklenen yıl sonu büyüme beklentisi de yüzde 4,1 olarak yayınlandı.

İşsizlik Oranı Beklentisi Düştü!

2017 Sonbahar Ekonomik Tahminler Raporu’nu yayınlayan Avrupa Birliği Komisyonu, bir önceki raporda yer alan Türkiye tahminlerini önemli ölçüde yükseltti. Büyüme beklentilerini ortalama yüzde 2 seviyesinde yükselten komisyon Türkiye’nin işsizlik oranı beklentilerini de revize etti.

Bir önceki raporda 2017 yılı için işsizlik oranını yüzde 13,6 olarak belirten Avrupa Birliği Komisyonu, 2017 için beklentiyi yüzde 11,3’e düşürürken, 2018 yılında yüzde 14,1’e çıkmasını beklediği işsizlik oranını da yüzde 11’e kadar düşürdü. 2019 yılı yıl sonu işsizlik oranı beklentisini yüzde 10,7 olarak açıklayan Avrupa Birliği Komisyonu, raporda aynı zamanda enflasyon beklentilerine de yer verdi.

TÜFE Tahminleri Tek Haneye İndi!

TÜFE’nin 2017 yılında yüzde 11,1 seviyesinde beklendiğini ifade eden AB Komisyonu, bu oranı yüzde 11 olarak revize etti. 2018 yılının sonunda yüzde 8,6’ya düşmesi beklenen TÜFE’yi yüzde 8,5 olarak revize eden komisyon, 2019 yılı için TÜFE beklentisini de yüzde 7,4 olarak açıkladı.

Yayınlanan beklenti raporunda yoğunlaşan dış talep, hızlı yükselen inşaat sektörü, genişleyici para politikaları, kredi garantileri  ve makro ihtiyati düzenlemeleri ile birlikte Türkiye ekonomisinin güçlü bir büyüme elde edeceğinin ifade edilmesine ek olarak, özel sektörün genel görünümünün de çok olumlu olduğu belirtildi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
66TakipçilerTakip Et
2,234TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

TEB İş İlanları: 2023 Haziran

TEB iş ilanlarında Haziran ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş şube...

Akbank İş İlanları: 2023 Haziran (Lise ve Üniversite)

Akbank İş İlanları… Ramazan boyunca Akbank banka personel alımları için devam ediyor. Şube ağlarını sürekli genişleten bankanın adaylarda aradığı kriterler ise pozisyonlara göre farklılık gösteriyor

Yapı Kredi 7 Farklı İlde Direkt Satış Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Yapı Kredi Bankası tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 7 Farklı il için Direkt...

Akbank 9 Farklı İlde Nakit Operasyon Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Akbank zırhlı araç kullanabilen Nakit Operasyon Yetkilisi eleman alımı yapıyor. Akbank tarafından gerçekleştirilecek olan bu işe alımlar ile ilgili bütün detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Emekli ve Memurlar için Maaş Zam Oranları Belli Olmaya Başladı!

Emekli ve memurlar için maaş zam oranlarının açıklanmasında geri sayım başladı. Türkiye İstatistik Kurumu...

Kuveyt Türk Arapça Bilen Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Alımları Yapıyor!

1989 yılında kurulmuş olan Kuveyt Türk, her geçen gün artan performansı ve genişleyen şube...