Ana SayfaGündemBanka Teminat Mektubu Alamayan İşletmelere Alternatif Yöntem Getirildi!

Banka Teminat Mektubu Alamayan İşletmelere Alternatif Yöntem Getirildi!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bir süredir gündemde olan kefalet ve teminat ile ilgili sıkıntıda olan işletmelerin kamu ihalelerine katılma yolu açıldı.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak bilinen KOBİ’ler öncelikli olmak üzere kamu ihalelerine girmek isteyen, ancak banka teminat mektubu ya da teminat gösteremeyen işletmelere destek sağlandı. Bu işletmeler banka teminat mektubu yerine kefalet sigortasını teminat olarak gösterebilecekler.

Banka Teminat Mektubuna Alternatif Getirildi

Türkiye’de faaliyette olan sigorta şirketleri tarafından yapılan kefalet sigortaları artık kamu ihalelerine katılmak isteyen işletmeler tarafından teminat olarak gösterilebilecek. Yapılan yeni düzenleme ile kamu ihalelerinde gösterilmesi gerekli olan banka teminat mektubu yerine, teminatı ve kefaleti yetersiz olan KOBİ’ler başta olmak üzere tüm işletmeler sigorta şirketleri tarafından düzenlenen kefalet mektubunu teminat olarak gösterme hakkına sahip olacaklar.

Bu sayede bankalardan teminat mektubu alamamasından dolayı devlet tarafından düzenlenen ihalelerle katılamayan işletmelerin ihalelere katılma yolu açılmış oldu. Devlet tarafından sağlanan bu kolaylığın özellikle KOBİ’leri rahatlatacak.

Bankalar Kredi Miktarlarını Farklı Alanlara Yönlendirebilecek

Ekonomi uzmanları, yapılan yeni düzenlemenin reel sektörde yer alan ve bankalardan teminat mektubu alamayan işletmeleri büyük ölçüde rahatlatacağını, bu uygulama ile kamu ihalelerinde sunulan banka teminat mektubuna alternatif olarak sigorta şirketlerinin kefalet sigortalarının da sunulabileceğini, bunun ayrıca bankacılık sektörüne de fayda sağlayacağını, bu vesile ile bankaların kredi miktarlarını başka alanlara yönlendirebileceklerinin de önünün açılmış olduğunu, reel sektörün bankalardaki kredi miktarlarının da bu uygulamadan olumlu şekilde etkileneceğini söyleyerek bu uygulamadan faydalanmak isteyen işletmelerin bir an önce sigorta şirketleri ile irtibata geçmeleri tavsiyesinde bulundular. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...