Banka Teminat Mektubu Alamayan İşletmelere Alternatif Yöntem Getirildi!

Google Haberlere Abone Ol:

Bir süredir gündemde olan kefalet ve teminat ile ilgili sıkıntıda olan işletmelerin kamu ihalelerine katılma yolu açıldı.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak bilinen KOBİ’ler öncelikli olmak üzere kamu ihalelerine girmek isteyen, ancak banka teminat mektubu ya da teminat gösteremeyen işletmelere destek sağlandı. Bu işletmeler banka teminat mektubu yerine kefalet sigortasını teminat olarak gösterebilecekler.

Banka Teminat Mektubuna Alternatif Getirildi

Türkiye’de faaliyette olan sigorta şirketleri tarafından yapılan kefalet sigortaları artık kamu ihalelerine katılmak isteyen işletmeler tarafından teminat olarak gösterilebilecek. Yapılan yeni düzenleme ile kamu ihalelerinde gösterilmesi gerekli olan banka teminat mektubu yerine, teminatı ve kefaleti yetersiz olan KOBİ’ler başta olmak üzere tüm işletmeler sigorta şirketleri tarafından düzenlenen kefalet mektubunu teminat olarak gösterme hakkına sahip olacaklar.

Bu sayede bankalardan teminat mektubu alamamasından dolayı devlet tarafından düzenlenen ihalelerle katılamayan işletmelerin ihalelere katılma yolu açılmış oldu. Devlet tarafından sağlanan bu kolaylığın özellikle KOBİ’leri rahatlatacak.

Bankalar Kredi Miktarlarını Farklı Alanlara Yönlendirebilecek

Ekonomi uzmanları, yapılan yeni düzenlemenin reel sektörde yer alan ve bankalardan teminat mektubu alamayan işletmeleri büyük ölçüde rahatlatacağını, bu uygulama ile kamu ihalelerinde sunulan banka teminat mektubuna alternatif olarak sigorta şirketlerinin kefalet sigortalarının da sunulabileceğini, bunun ayrıca bankacılık sektörüne de fayda sağlayacağını, bu vesile ile bankaların kredi miktarlarını başka alanlara yönlendirebileceklerinin de önünün açılmış olduğunu, reel sektörün bankalardaki kredi miktarlarının da bu uygulamadan olumlu şekilde etkileneceğini söyleyerek bu uygulamadan faydalanmak isteyen işletmelerin bir an önce sigorta şirketleri ile irtibata geçmeleri tavsiyesinde bulundular. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...