Girişim Ekosistemine Hazine Desteği!

0

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine tarafından fonlara doğrudan kaynak aktarımı yapılabileceğini, yabancı fonların da Türkiye’ye bu sayede gelebileceğini ifade etti.

2014 yılı içerisinde Hazine Müsteşarlığı tarafından girişim sermayesi veya ortak yatırım fonları için finansman sağlayabilmesi adına yetkilendirildiğini hatırlatan Şimşek, bu düzenleme sayesinde girişimcilik ekosistemi için beklentinin üzerinde bir artış olduğunu kaydetti. “Fonların fonu” aracılığı ile girişimcilik ekosistemine aktarılan kaynağın kademeli olarak gerçekleştirildiğini kaydeden Şimşek, bu durumun halen daha yabancı fonların Türkiye’ye çekilmesi için yeterli olmadığını kaydetti.

Yapılan düzenlemeler sayesinde Hazine Müsteşarlığı’nın fonlara doğrudan kaynak aktarımı konusunda 2014 yılında yetkilendirildiğini belirten Şimşek, Torba Yasa Tasarısı içerisinde yer alan düzenlemeler ile birlikte sistemin daha esnek ve erişilebilir hale geleceği, bu düzenlemeler sayesinde Hazine Müsteşarlığı’nın fonlar için kaynak aktarımını doğrudan gerçekleştirebileceğini, bu durumun da yabancı fonların Türkiye’ye çekimi aşamasında teşvik ortamı oluşturulacağını kaydetti.

KOBİ’ler İçin Daha Çok ve Daha Hızlı Kaynak Sağlanacak!

Başbakan Yardımcısı Şimşek, girişimcilerin finansmana erişim aşamasında önemli sorunlar yaşadıklarını, bu sorunlar üzerinde çalışmalar yaptıklarını, hazırlanan Torba Yasa Tasarısı sayesinde hem girişimcilerin, hem de KOBİ’lerin finansmana erişim süreçlerini önemli ölçüde hızlandırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Üniversiteli Girişimcilere Yeni Destek!

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yeni sistem sayesinde üniversitede eğitim görmeye devam eden genç girişimcilerin ihtiyaç duydukları finansman desteğini sağlayabilecek bir mekanizma üzerinde çalıştıklarını, hazırlanacak sistem ile birlikte üniversitelerin teknoloji transfer ofislerinde, kuluçka merkezlerinde çalışmaları devam eden, çekirdek ve erken aşama girişim olarak sınıflandırılan girişmelerin ticarileşme esasını temeline alarak finansmana erişimin sağlanması için bir çekirdek fon üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın