Son 10 Yılın Sınavları İncelenecek! Tekrardan Sınava Çağırılabilirsiniz!

0

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, son 10 yılın sınav sonuçları kapsamında daha ayrıntılı inceleme ve değerlendirme yapmak için Sınav Sonuçlarını İzleme ve Değerlendirme Birimi kurduklarını açıkladı.

Biyometrik Analiz de Yapılacak!

Yeni kurulan birim ile son 10 yıllık süreçteki ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavların ayrıntılı olarak incelemesinin yapılacağını söyleyen ÖSYM Başkanı Mahmut Özer, birimde çalışanların her birinin tüm sınavlara ilişkin ayrı ayrı ve farklı analizlerinin olacağını söyledi. Bu kapsamda her bir sınav için bütün sınav merkezleri kapsamında olağan dışılık analizlerinin gerçekleştirileceğini söyleyen Özer, aynı zamanda da biyometrik analiz de yapılacağını, bu analiz ile bir adayın yerine başka birinin sınava girip girmediğinin tespit edileceğini söyledi.

Yeni kurulan birimin hem gelen ihbarları inceleceğini hem de her aday için kapsamlı ve detaylı incelemeler yapacağını söyleyen Özer, adayların girmiş oldukları benzer sınavların sonuçlarının tek tek değerlendirileceğini, olağan dışı tespitlerin bulunması halinde ise adayların eşdeğer bir sınava girmeleri için tekrardan çağırılacaklarını söyledi.

Analizler Kasım Sonunda Tamamlanacak

Sınav Sonuçlarını İzleme ve Değerlendirme Birimi’nin ilk aşamada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmalara konu olan sınavların incelemelerinden başlanacağını söyleyen Özer, söz konusu analizlerin 2017 kasım sonunda tamamlanacağını, sonrasında ise soruşturma olmasına ya da olmamasına bakılmaksızın 10 yıllık süreçteki tüm olağan dışı durumların raporlarının hazırlanacağını, olağandışı durum tespitinde ise suç duyurusunda bulunulacağını söyledi.

34 Joker Aday Var!

Şuanda 34 joker aday belirlediklerini açıklayan Özer, 43 adayın da sınav sonuçlarının iptalini gerçekleştirdiklerini,  toplamda 77 kişiye suç duyurusunda bulunulduğunu, 21 kişiyi de eş değer sınavı için çağırdıklarını, eşdeğer sınava katılım gösteren 6 kişiden 3’nün sınavının geçersiz olarak kayda alındığını söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın